Pomoc uchodźcom z Ukrainy

17 Marca 2022

Odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które w całości zostało poświęcone kwestiom pomocy i lokowaniu uchodźców wojennych z Ukrainy przebywającym na terenie powiatu kieleckiego.posiedzenie komisji

W czwartek, 17 marca w Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu udział wzięli: Mirosław Gębski - starosta kielecki, wicestarosta Tomasz Pleban, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach - Stefan Bąk, Cezary Majcher i Mariusz Ściana, Robert Sabat dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, dyrektorzy wydziałów kieleckiego starostwa, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu kieleckiego.
Uczestników spotkania powitał starosta kielecki Mirosław Gębski. - Chcemy z Państwem omówić bieżącą sytuację, chcemy także dowiedzieć się, jak wygląda koordynacja akcji pomocowej dla uchodźców wojennych. Chcemy także wiedzieć, jak samorządy będą realizować zadania przewidziane w specustawie - pytał starosta.

Podczas zebrania omawiano kwestie związane z przybywaniem uchodźców z terytorium Ukrainy do powiatu kieleckiego. W przyjętej od 12 marca specustawie została uregulowana prawnie pomoc dla Ukraińców. Na jej mocy uchodźcy wojenni otrzymali prawa publiczne, które pozwolą sprawniej funkcjonować im w Polsce. Od wczoraj, 16 marca wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granice z powodu rosyjskiej agresji mogą ubiegać się o nadanie im numeru PESEL.

- Głównym celem spotkania jest wykonanie polecenia wojewody, który zobowiązał powiat kielecki do zabezpieczenia kolejnych dodatkowych 30 miejsc dla uchodźców. Chcemy także ustalić wspólny model i sposób działania. Wymienić się informacjami, zapytać o problemy i wspólnie znaleźć rozwiązania - powiedział prowadzący spotkanie wicestarosta Tomasz Pleban.
Burmistrzowie i wójtowie opisywali, jak wygląda w ich urzędach wdrożenie ustawy, rejestracja uchodźców i wydawanie numerów PESEL. W wielu gminach kolejka zarezerwowana jest do końca kwietnia. Sporym wyzwaniem logistycznym jest także szukanie miejsc noclegowych dla uchodźców i bieżące raportowanie stanu liczbowego.

Wiele uwagi poświęcono kwestii uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę, ale nie polsko - ukraińską. - Specustawa tych uchodźców nie obejmuje, więc nie mają tych przywilejów i praw, które mają uchodźcy przekraczający naszą granię. Jest procedowana poprawka do ustawy, musi przejść ścieżkę legislacyjną. Być może nastąpi to już w przyszłym tygodniu - wyjaśnił Robert Sabat.

Wicestarosta Tomasz Pleban pytał, co z uczniami z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski przed wybuchem wojny. - Na terenie powiatu kieleckiego, w jednostkach powiatowych przebywa obecnie 75 uczniów, którzy chodzą do szkoły od września, i wcześniej, co z tymi osobami, czy nabędą status uchodźcy?

- Skala problemów jest bardzo duża, szukamy prawnych rozwiązań, by pomóc tej młodzieży. Musimy im zapewnić środki do życia, zapewnić wyżywienie i pobyt w hotelach. W samych akademikach mamy ponad 800 studentów, pozbawionych środków do życia, albo ktoś z bliskich zginął na wojnie - mówił dyrektor.

Dalej wicestarosta dopytywał o finansowanie świadczeń dla uchodźców, którzy nie mają numeru PESEL, a chcą skorzystać np. z publicznej służby zdrowia. - Kto ma zapewnić im opiekę medyczną, leki i jak ma to być rozliczane - dopytywał Tomasz Pleban.

- Osoby, które nie mają dokumentów, będą weryfikowane przez straż graniczną, będziemy starali się potwierdzać ich tożsamość. To trochę potrwa, ale to wszystko służy temu, by wydać im numer PESEL. Szukamy systemowych rozwiązań i liczymy na pomoc organizacji pozarządowych - odpowiedział dyrektor Sabat.

Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras powiedział, że urząd wydaje numery PESEL. - Wydłużyliśmy czas pracy urzędu stanu cywilnego, mamy trzy stanowiska, już mamy zapisanych ludzi do końca kwietnia. Dodatkowo przeprowadzamy ankiety pod kątem pomocy społecznej, w których pytamy, czy mąż pracuje z Polsce i mieszka w Polsce. Zdarzają się takie sytuacje, że uchodźcy przebywają u nas dwa, trzy dni i jadą dalej. Stąd chcemy wiedzieć jak najwięcej o osobach u nas  przebywających - dodał.

Wójt Miedzianej Góry Damian Sławski powiedział, jak wygląda ewidencja uchodźców w jego gminie. Dodał, że dodoatkowo pracownicy GOPS - u przeprowadzają wywiad środowiskowy. Z kolei wójt Bielin Sławomir Kopacz dodał, że w gminie w akcji pomocy uchodźcom pomagają ogromną rolę odgrywają sołtysi.

Uchodźcy mogą również korzystać z innych usług publicznych, np. z możliwości podjęcia pracy. Podczas spotkania zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach Magdalena Karwat - Kasińska mówiła o pomocy świadczonej na rzecz uchodźców w zakresie poszukiwania zatrudnienia. Iinformowała o możliwościach pozyskania pracy i programach dedykowanym uchodźcom.

- W biurze obsługi klienta mamy osobę znającą język ukraiński. W tym punkcie świadczone będzie między innymi pośrednictwo pracy, rejestracja bezrobotnych. Na chwilę obecną mamy 85 ofert pracy. Pracownicy Urzędu Pracy przeprowadzają ankietowanie pod względem wykształcenia i posiadanego zawodu. Urzędnicy są również w stałym kontakcie z pracodawcami posiadającymi oferty zatrudnienia. Co ważne, osoby mające ofertę pracy, nie muszą się rejestrować w PUP. To nie jest obowiązek - mówiła Magdalena Karwat - Kasińska.

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (3) Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (3)
3

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji