Pomaganie jest dziecinnie proste
11 Stycznia 2019Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 13 stycznia 2019 r. zagra po raz 27. Powiat kielecki, jak co roku również włącza się w akcję. W tym roku zbieramy pieniądze dla dzieci małych - na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
Tak jak w ubiegłych latach, powiat kielecki zaprasza mieszkańców regionu na powiatowy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który w tym roku organizujemy wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Nasza scena rozstawiona zostanie na Placu Artystów, przy ulicy Sienkiewicza.
Wystąpią artyści, zespoły ludowe, a także młode talenty z terenu naszego powiatu. W imieniu powiatowego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy chcielibyśmy zaprosić Państwa do wsparcia akcji. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje, które mogłyby wspomóc 27. Finał WOŚP.
Celem 27. finału będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.
- W ostatnich latach nasza Fundacja skupiała się na wspomaganiu znajdujących się w trudnej sytuacji szpitali i oddziałów opieki podstawowej – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych Orkiestry – Mając za sobą rekordowe Finały, kupiliśmy wiele tysięcy urządzeń dla oddziałów pediatrycznych oraz podstawowych oddziałów neonatologicznych w całej Polsce. Cały czas zresztą realizujemy zakupy m.in. właśnie dla oddziałów noworodkowych. Przez ten czas jednak dostawaliśmy coraz większą ilość próśb o pomoc, często błagalnych, z oddziałów specjalistycznych. Braki dotyczą tych najnowocześniejszych, a zarazem najdroższych urządzeń, na których zakup nie zawsze stać jest samorząd, a środki pozyskane w ramach dotacji unijnych wykorzystywane są na „łatanie” bardziej istotnych potrzeb. Tymczasem na świecie obserwujemy znaczący postęp w medycynie, a zwłaszcza w diagnostyce. Na rynek trafiają coraz to nowsze, bardzo drogie urządzenia, które zarazem oferują kosmiczne możliwości diagnozy i szybkości w podejmowaniu leczenia. Kupując taki właśnie sprzęt mamy możliwość po raz kolejny podnieść poziom opieki nad chorymi dziećmi w Polsce. Dlatego Zarząd Fundacji zdecydował, że celem 27. Finału WOŚP będzie zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych – dodaje dyrektor ds. medycznych Fundacji.
W realizacji celu 27. Finału WOŚP Fundacja skupi się przede wszystkim na zakładach diagnostyki specjalistycznej – zwłaszcza obrazowej, radiologicznej oraz laboratoryjnej. W zależności od wyników zbiórki Zarząd Fundacji może zdecydować także o realizacji próśb dotyczących pomocy w większych inwestycjach, jak chociażby wsparcie w wyposażeniu centralnych sterylizatorni czy pracowni MRI. W głównej mierze zbiórka ma jednak umożliwić podniesienie standardu wyposażenia. Do szpitali trafić mają tak zaawansowane urządzenia jak chociażby: rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG (w tym aparaty mobilne), wysokiej klasy ultrasonografy, echokardiografy czy sprzęt endoskopowy z torem wizyjnym dla gastroenterologii.
Scenariusz XXVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Scena Starostwa Powiatowego i Urzędu Marszałkowskiego na Placu Artystów w Kielcach w dniu 13 stycznia 2019
1500 rozpoczęcie XXVII Finału WOŚP
1510 – 15 40 Blok młodzieżowy (Studio Piosenki DK Zameczek, „Zespół Małe Skrzypeczki”, Maria Ludmiła Wileńska)
1540- 1600 licytacja przedmiotów,
1600 – 1620 występ Zespołu Pieśni i Tańca ,,Bęczkowianie” gm. Górno,
1625 – 1630 - licytacja przedmiotów,
1630 – 1645 - występ Zespołu Pieśni i Tańca ,,Bęczkowianie” gm. Górno,
1645 -1700 – prezentacja przedstawicieli Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka – Szpital Specjalistyczny w Kielcach i Powiatowego Centrum Usług Medycznych w Kielcach
i licytacja przekazanych przedmiotów,
1700 – 1730 – Zespół Pieśni i Tańca Kielce, ( nauka tańca ludowego)
1730 – 1740 – licytacja przedmiotów,
1740 – 1750 – Kapela ,,Typowy Janus” gm. Górno,
1750 – 1800 – licytacja przedmiotów,
1800 – 1820 – występ Zespołu Pieśni i Tańca ,,Wierna Rzeka” gm. Piekoszów,
1820 – 1840 - licytacja przedmiotów,
1840 – 1900 – występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wierna Rzeka” z gm. Piekoszów,
1900 – końcowa licytacja przedmiotów i zakończenie programu.