Polisa na życie
4 Listopada 2014Ratowanie ludzkiego życia - taki cel przyświeca Publicznemu Bankowi Komórek Macierzystych, który ruszył w Podzamczu.
Finansowanie ze środków publicznych pobrania i przechowywania krwi pępowinowej, deponowanie jej jako dobra publicznego dostępnego bezpłatnie dla biorców niespokrewnionych - takie są założenia otwartego we wtorek, 4 listopada Publicznego Banku Komórek Macierzystych. Całe przedsięwzięcie jest częścią projektu współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
- Krew pępowinowa to krew pozostająca w pępowinie i łożysku po narodzinach i odpępnieniu dziecka. Jest ona źródłem drogocennych komórek macierzystych, które dziś mogą wspierać leczenie ok. 70 poważnych chorób - tłumaczyła podczas wtorkowej konferencji prasowej, która odbyła się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym, Joanna Gleńska-Olender, kierownik Publicznego Banku Komórek Macierzystych. W spotkaniu uczestniczył wicestarosta Zenon Janus oraz Rafał Szpak - dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka - Szpital Specjalistyczny w Kielcach. To właśnie ta powiatowa placówka jako pierwsza w regionie zaangażowała się w realizację projektu. Wspomniał o tym marszałek województwa świętokrzyskiego - Adam Jarubas, który podkreślił także ogromny wkład samorządu powiatu kieleckiego w powstanie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego.
- Pod potrzeby Centrum przekazaliśmy nieruchomości w Podzamczu - powiedział wicestarosta Zenon Janus. - Gdy patrzę, jak ono znakomicie się rozwija, nie mam wątpliwości, że to była dobra decyzja.
Rafał Szpak przypomniał, że w 2012 i 2013 roku lecznica przy ul. Prostej w ramach projektu Ministerstwa Zdrowia dokonała 150 pobrań krwi pępowinowej.
- To swoista polisa ubezpieczeniowa dla naszych dzieci, wiele pacjentek jest zainteresowanych zdeponowaniem krwi pępowinowej - podkreślił dyrektor szpitala przy ul. Prostej.
Gościem wtorkowego spotkania była aktorka i prezenterka - Katarzyna Cichopek-Hakiel, która - jak wyznała - dwukrotnie oddała już komórki macierzyste z krwi pępowinowej. - Teraz, gdy można ten bezcenny dar oddać do banku publicznego, warto namawiać kobiety, by to uczyniły - dodała Katarzyna Cichopek-Hakiel.
Oddanie krwi pępowinowej to bardzo prosty zabieg, wykonany tuż po porodzie przez położną.Kolejny etap to transport krwi do publicznego banku w Podzamczu, gdzie wykonuje się preparatykę komórek macierzystych i ich zamrożenie. Preparat przechowywany jest do momentu, gdy zaistnienia potrzeba jego użycia.
Pierwsze pobrania krwi pępowinowej dla biobanku w Podzamczu zaplanowano na grudzień.
Zanim stwierdzono przydatność krwi pępowinowej w medycynie, była ona traktowana jako odpad medyczny. Pierwszy przeszczep komórek macierzystych pozyskanych z krwi pępowinowej odbył się w Stanach Zjednoczonych w 1988 r. Choremu chłopcu przeszczepiono komórki macierzyste uzyskane od nowonarodzonej siostry. W Polsce - pierwszego przeszczepu dokonano w 1994 r.