Pojednanie - piękne słowo
9 Maja 2016W Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odbyła się konferencja "Pamięć-Dialog-Pojednanie. Duchowe wymiary przebaczenia". Wiąże się ona z przypadającą w 2016 roku 70. rocznicą Pogromu Kieleckiego.
Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach. Wziął w niej udział starosta kielecki Michał Godowski.
- Spotkaliśmy się, aby w sposób szczególny pochylić się nad ofiarami tragedii, która 70 lat temu rozegrała się na ulicach naszego miasta. Sąsiedzi wystąpili przeciwko sąsiadom zadając im cierpienie, ból i śmierć. Ta ohydna zbrodnia dotknęła tych, którzy cudem ocaleli z najstraszliwszego doświadczenia ludzkości zagłady, naród ten został skazany na całkowite unicestwienie. Chcemy pochylić sie także nad nami samymi. Dwa tygodnie temu wraz z badaczami zastanawialiśmy się nad mechanizmami tej zbrodni, jej skutkami społecznymi, historycznym - mówił Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów otwierając konferencję. - Nie wątpię, że dzisiaj padną słowa, które doprowadzą nas do gruntu, na którym wyrasta przebaczenie. Do prawdy, ale nie historycznej, tylko tej o nas samych - kim jestem, kim jesteśmy.
Głos zabrał także ksiądz biskup Jan Piotrowski, ordynariusz kielecki: - Niech prawda, której źródłem jest Bóg pozwala nam odkrywać również prawdę o sobie i o tym co dzieje się wokół nas, a także o tym, co kiedyś wydarzyło się w tym mieście. Niech pokój zagości w każdym ludzkim sercu.
O duchowym wymiarze przebaczenia i miłosierdzia mówili kolejni prelegenci. - Słowo przebaczenie, to piękne i ciekawe słowo. Człowiek ma wyjątkowe możliwości przebaczania. Nie zmienimy tego co było, ale możemy przebaczyć, za przeszłość i za przyszłość. To jest wyjątkowy moment refleksji, bo możemy stać się lepszymi – powiedział Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. W podobnym tonie wypowiedział się były premier Włodzimierz Cimoszewicz, była minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Ewa Juńczyk-Ziomecka.
Na zakończenie debaty została wręczona nagroda Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów „Człowiek Pojednania" rabinowi Abrahamowi Skórce. Tytuł ten nadawany jest rokrocznie od 1992 r. osobom szczególnie zasłużonym na rzecz pojednania i dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Laudację wygłosił Bogdan Białek, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Warto podkreślić fakt, że rodzice laureata pochodzili z Końskich (województwo świętokrzyskie).
Główne uroczystości obchodów 70. rocznicy pogromu kieleckiego rozpoczną się 3 lipca i będą miały charakter modlitewny. Z kolei 4 lipca na scenie Kieleckiego Centrum Kultury wystąpi orkiestra symfoniczna Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Podczas uroczystości wyróżnienie Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Vir Bonus otrzyma bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP. Przyznawane ono jest co roku podczas obchodów pogromu.