Podsumowaliśmy projekt „Myśląc o Rodzinie”

11 Maja 2017
 

15 rodzin zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym z terenu powiatu kieleckiego otrzymało wsparcie w ramach projektu „Myśląc o rodzinie”, realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach. W ramach programu pomocą objęto także ponad 200 osób.

– Projekt „Myśląc o rodzinie” został przygotowany w odpowiedzi na konkurs ogłoszony w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Był skierowany do rodzin zagrożonych ubóstwem, wykluczeniem społecznym i osób funkcjonujących w ramach rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej. W ramach projektu zostały uruchomione m.in. trzy mieszkania chronione dla rodziców w trudnej sytuacji życiowej, wychowujących dzieci oraz dla osób usamodzielniających się – mówi Bogdan Gierada, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Jak dodaje Anna Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach, zaplanowane w ramach projektu działania zakładały kompleksową pomoc oraz zindywidualizowane podejście do poszczególnych rodzin. – Wsparciem w sprawach opiekuńczo-wychowawczych objęto 15 rodzin z gmin Górno, Masłów i Łopuszno – mówi dyrektor. – Nadrzędnym celem było zwiększenie świadomości członków rodziny związanej z prawidłową komunikacją. Skupiliśmy się również na wzmocnieniu relacji wewnątrzrodzinnych. Realizacja tych założeń była możliwa dzięki działaniom realizowanym w środowisku domowym lub w Centrum dla Rodzin, zlokalizowanym przy ulicy Okrzei 18 w Kielcach.

Jednym z nich były konsultacje małżeńskie, w których uczestniczyło 10 rodzin. – Praca z rodziną polegała na analizie relacji wewnątrz niej oraz poszukiwaniu sposobów rozwiązywania konfliktów w małżeństwie. Odbywały się również warsztaty umiejętności rodzicielskich. W trakcie spotkań pracowano nad znalezieniem przez rodziców takich postaw, które ułatwią im wychowanie dzieci oraz wpłyną na poprawę umiejętności radzenia sobie z trudnościami, tak aby wyeliminować ich negatywny wpływ na funkcjonowanie dzieci – dodaje Anna Bielna.

Niezwykle pomocna w analizie problemów rodziny okazała się organizacja grupy wsparcia dla rodziców. – Uczestnicy grupy skupili się na wzajemnym słuchaniu, z uwzględnieniem własnych potrzeb i oczekiwań – mówi dyrektor PCPR. – Przez blisko pięć miesięcy pracownicy naszego centrum pomagali rodzinom w nabywaniu umiejętności ustalania priorytetów w rozwiązywaniu trudności, podejmowania decyzji, podnoszenia poziomu motywacji, przyjmowania odpowiedzialności za rodzinę oraz własne życie, tak by uniezależnić się od systemu pomocowego. Możliwe było to dzięki zastosowaniu Metody Indukcji Behawioralnej (MIB) oraz genogramu. Były one niezwykle pomocne w rozpoznaniu zaburzonego dotąd funkcjonowania poszczególnych obszarów życia oraz w podejmowaniu działań mających na celu zmianę zachowań członków rodziny w obszarach, które zostały zidentyfikowane w fazie diagnostycznej, a były priorytetowe zarówno z perspektywy rodziny, jak i systemu pomocowego. W naturalnym środowisku rodziny rola trenera sprowadzała się do edukacji rodziny w zakresie metody oraz wsparcia w jej realizacji. Natomiast główna odpowiedzialność za wprowadzenie założeń metody spoczywała na zaangażowanych w nią członkach rodziny.

Rodziny brały udział również w warsztatach manualnych. Trzy gminy biorące udział w projekcie: Masłów, Górno oraz Łopuszno udostępniły miejsce do organizacji zajęć. Wsparcia we współpracy rodziców i dzieci udzielał psycholog, który skupił się na wykorzystaniu potencjału rodziny.

Zajęcia wyrównawcze dla dzieci

Od grudnia ubiegłego roku dzieci korzystają także z zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb i zdiagnozowanych braków edukacyjnych. Zajęcia prowadzone są zarówno w Centrum dla Rodzin, jak i w miejscu zamieszkania uczestników. Rodziny uczestniczące w projekcie objęte są profesjonalnym wsparciem ze strony specjalistów: psychologa, radcy prawnego, logopedy, doradcy zawodowego, pedagoga, terapeuty do spraw uzależnień. Pomoc ta jest świadczona przez cały okres trwania projektu.

Kolejną grupą docelową projektu „Myśląc o rodzinie” są osoby funkcjonujące w ramach rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej oraz rodzice biologicznych dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. – Grupa ta jest bardzo liczna, obejmuje ponad 200 osób. Nasze działania ukierunkowane są na poprawę funkcjonowania rodzin zastępczych poprzez ułatwienie im dostępu do wsparcia specjalistycznego, działań integracyjnych oraz podnoszenie kwalifikacji zastępczych – mówi Anna Bielna.

Od sierpnia 2016 roku organizowane są grupy wsparcia. Rodzice biologiczni dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej uczestniczą w grupach, których nadrzędnym celem jest zwiększenie szans na odzyskanie dziecka, a także wzmacnianie poczucia własnej wartości oraz poprawa relacji z dzieckiem i rodziną zastępczą. Dodatkowym zadaniem grup jest wzbudzenie motywacji do zmiany stylu życia.

Praca z rodziną jest zadaniem, w które zaangażowanych jest wielu specjalistów, a także koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. Dla pracowników bezpośrednio współpracujących z rodzinami: koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej oraz pracowników socjalnych zorganizowano superwizje. Działania te skupiają się na analizie trudności występujących we współpracy z rodzinami, przekazaniu praktycznych wskazówek mających na celu efektywną współpracę koordynatorów i pracowników socjalnych z rodzinami.
    
W ramach projektu powołano Zespół Interdyscyplinarnej Współpracy, w skład którego wchodzą pracownicy ośrodków pomocy społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy, poradni psychologiczno-pedagogicznych w Bodzentynie i Piekoszowie, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, kuratorów sądowych przy Sądzie Rejonowym w Kielcach oraz członków zespołów interdyscyplinarnych do spraw przeciwdziałania przemocy z terenu powiatu kieleckiego. Spotkania organizowane były od września ubiegłego roku raz w miesiącu. Zaangażowanie różnych instytucji w pracę interdyscyplinarną oraz wspólne działania na rzecz grup docelowych pozwalają na zastosowanie działań komplementarnych i efektywnych. Dodatkowo wymiana informacji na temat kompetencji poszczególnych członków oraz form wsparcia i pomocy rodzinom, jakiej mogą udzielić lub udzielają oni sami bądź instytucje, które reprezentują, pozwala na podniesienie jakości świadczonego wsparcia i wypracowanie nowych metod pracy.

Trzy mieszkania dla rodzin

Kolejnym założeniem projektu „Myśląc o rodzinie” było uruchomienie mieszkań chronionych dla rodziców czy osób wychowujących dzieci w sytuacji kryzysowej oraz wsparcie osób usamodzielniających się, opuszczających pieczę zastępczą. W ubiegłym roku dzięki wsparciu ośrodków pomocy społecznej z powiatu kieleckiego do trzech mieszkań chronionych zrekrutowano cztery rodziny. Mogą one liczyć na pomoc pracownika socjalnego, opiekuna mieszkań oraz specjalistów świadczących poradnictwo w miejscu zamieszkania uczestników projektu oraz w Centrum dla Rodzin.

Bogata oferta pomocowa skierowana do rodzin zastępczych spokrewnionych i niezawodowych jest realizowana także dzięki współpracy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach z Fundacją „Przystanek Dziecko”. Zadaniem tym objęto
40 rodzin spokrewnionych i niezawodowych. Głównym założeniem jest specjalistyczna oraz długofalowa pomoc wszystkim członkom rodzin w celu poprawy ich funkcjonowania emocjonalno-społecznego. Wsparcie realizowane jest w podziale na cztery grupy i obejmuje m.in. takie działania, jak: diagnoza potrzeb rodziny, cykliczne warsztaty z rodzinami, zajęcia psychoedukacyjne obejmujące psychoedukację pedagogiczną dla dzieci, profilaktykę uzależnień, diagnozę i terapię logopedyczną, a także indywidualne rozmowy wspierające dla dzieci i opiekunów. W okresie od września do grudnia 2016 z 10 rodzinami pracowało 6 specjalistów, którzy spędzili z nimi łącznie 355 godzin.
– Działania utwierdzają nas w przekonaniu, że obszar pomocy rodzinie jest niezwykle rozległy i wymaga współpracy wielu specjalistów – przyznaje Bogdan Gierada.

Projekt „Myśląc o rodzinie” realizowany jest w partnerstwie z Fundacją „Przystanek Dziecko” oraz we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej z gmin: Łopuszno, Masłów oraz Górno.

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów