Podsumowali projekt
22 Marca 2013Wicestarosta kielecki - Zenon Janus wręczył certyfikaty osobom, które uczestniczyły w programie "Wszechstronnie wykształcony nauczyciel - lepszy start uczniów na rynku pracy".
Konferencja odbyła się w Zespole Szkół Nr 2 w Chęcinach. Oprócz wicestarosty kieleckiego w spotkaniu brali również udział: Elżbieta Dudek - radna powiatowa, Marek Sawadro - dyrektor Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach, Lidia Grzanka - naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu kieleckiego starostwa oraz dyrektorzy i nauczyciele z powiatowych placówek oświatowych.
Lidia Grzanka przypomniała zebranym jakie były założenia i cele projektu "Wszechstronnie wykształcony nauczyciel - lepszy start uczniów na rynku pracy", realizowanego w ramach programu Leonardo da Vinci.
Nauczyciele przedmiotów zawodowych z pięciu szkół powiatowych, dyrektorzy, pracownicy Wydziału Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu kieleckiego starostwa mieli okazję odwiedzić Stafford College i JCB Academy, gdzie podpatrywali tamtejszy system edukacji.
W trakcie tygodniowego pobytu uczestnicy programu zapoznali się z brytyjskim systemem szkolnictwa zawodowego oraz organizacją zewnętrznych egzaminów zawodowych, a także systemem organizacji praktyk, bazą dydaktyczną i wyposażeniem placówek oświatowych.
Zagadnienia związane z brytyjskim systemem edukacji, w oparciu o własne doświadczenia zdobyte w Stafford, omówił Sławomir Wójcik - dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 w Chmielniku. Natomiast na temat kształcenia zawodowego i proponowanych innowacji dla szkół biorących udział w projekcie, wypowiedziała się Agnieszka Siwek - nauczyciel informatyki w klasach zawodowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łopusznie. Na zakończenie, Magdalena Krawczyk - nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Bodzentynie, opowiedziała o wsparciu psychologiczno - pedagogicznym w szkołach angielskich.
- Byłoby dobrze, gdyby tego typu programy były realizowane systematycznie, gdyż mają one pozytywny wpływ zarówno na kadrę nauczycielską, jak i uczniów. Nauczyciele, którzy poszerzają swoją wiedzę i umiejętności, mają większe predyspozycje, by dobrze wyedukować swoich podopiecznych - podkreślał wicestarosta - Zenon Janus.
Wyjazd do Anglii poprzedzał 90-godzinny kurs języka angielskiego, podczas którego zapoznawano się z ogólną wiedzą na temat Wielkiej Brytanii, słownictwem oraz frazeologią z zakresu życia codziennego Brytyjczyków (brytyjskiej kuchni, form spędzania wolnego czasu, sportu, tradycji i obyczajów), a także słownictwem z zakresu edukacji ogólnej i zawodowej oraz technologii żywności.
Konferencję umilały występy uczennic chęcińskiej szkoły, które zaśpiewały piosenki z repertuaru zespołu The Beatles.