Po raz kolejny walczymy o „Koziołka”
10 Kwietnia 2018Powiat kielecki znów będzie walczył o nagrodę „Koziołek”, która przyznawana jest za działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Dzisiaj odbyła się wizytacja zespołu roboczego przy Kapitule nagrody „Koziołek”.
W Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyło się spotkanie z przedstawicielami kapituły nagrody „Koziołek” oraz wszystkimi, którzy w sposób znaczący wpływają na bezpieczeństwo w powiecie kieleckim.
Podczas dzisiejszego spotkania, kapituła konkursu „Koziołka”: podinsp. Monika Wierzbicka z Komendy Wojewódzkiej Policji, Ewa Mazurek, kierownik z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz reprezentująca marszałka województwa świętokrzyskiego Beata Oczkowicz, dyrektor Biura Spraw Obronnych, Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji, zapoznała się z działaniami prowadzonymi przez powiat i jednostkami mu podległymi. Przedstawiono działania podejmowane przez Komendę Miejską Policji w Kielcach, Państwową Straż Pożarną, samorządy: powiatowy oraz gminne, a także jednostki i organizacje działające na terenie powiatu kieleckiego.
Podczas spotkania z przedstawicielami kapituły szczegółowo zostały przedstawione ubiegłoroczne działania służące poprawie bezpieczeństwa.
- Samorząd powiatu realizuje zagadnienia związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym, przeciwpowodziowym, ratownictwem medycznym, przeciwdziałaniem przestępczości i uzależnieniom, bezpieczeństwem w ruchu drogowym, wychowaniem dzieci i młodzieży, pomocą społeczną, bezrobociem oraz ochroną środowiska – powiedział wicestarosta kielecki Zenon Janus.
- Ubiegły rok obfitował w wiele ważnych wydarzeń, które miały za zadanie poprawę bezpieczeństwa w powiecie kieleckim – mówi Zenon Janus. – Współpracowaliśmy z wieloma instytucjami, które wpływały bezpośrednio na bezpieczeństwo. Duża w tym zasługa działań profilaktycznych prowadzonych przez różne instytucje. I tak np. szeroką działalność prowadzą powiatowe placówki oświatowe, ogromnym zainteresowaniem cieszą się programy dla dzieci i młodzieży. Ogromne znaczenie ma przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu prowadzone m.in. przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie czy Powiatowy Urząd Pracy. Wiele interesujących i skutecznych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa prowadzą również gminy powiatu kieleckiego.
Spotkanie poprowadziła Beata Niebudek, kierownik Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa kieleckiego starostwa. - W ubiegłym roku powiat kielecki za działania na rzecz bezpieczeństwa otrzymał nagrodę główną – powiedziała. - Powiat kielecki był częstym inicjatorem oraz koordynatorem wielu podejmowanych działań. A działo się u nas dużo, zarówno w sferze bezpieczeństwa w miejscach publicznych jak i bezpieczeństwa na drodze. Równie ważne było bezpieczeństwo dzieci oraz młodzieży. W roku 2017 samorząd powiatu pieniądze otrzymane za nagrodę „Koziołek” zdecydował się przekazać na zakup 2 tysięcy kamizelek odblaskowych dla pierwszaków ze 122 szkół z terenu powiatu kieleckiego. Inicjatywa ta spotkała się z dużym uznaniem mieszkańców powiatu.
Bezpieczne Świętokrzyskie - Nagroda Koziołek
Idea Nagrody „KOZIOŁEK” zrodziła się w 2000 roku. Głównym jej celem jest wspieranie aktywności i publiczna promocja powiatów, na terenie których działające osoby fizyczne i prawne przyczyniają się do znaczącej poprawy stanu bezpieczeństwa obywatelskiego oraz zabezpieczenia majątku państwowego i prywatnego. Istotnym była także chęć wyrażenia im uznania za wkład pracy i zaangażowanie w realizację programu „Bezpieczne Świętokrzyskie”.
Wyszliśmy z założenia, iż należy nie tylko utrwalać pozytywne postawy społeczne umacniające system ładu i porządku, obywatelską reakcję wobec negatywnych zjawisk oraz poczucie bezpieczeństwa obywateli i ich majątku, ale także pokazywać dobre przykłady i wskazywać możliwości działania na rzecz walki z przestępczością i patologiami. Zachętą do prowadzenia tych działań jest nie tylko statuetka, ale również środki finansowe przekazywane przez osoby wchodzące w skład Kapituły Nagrody tj. Wojewodę Świętokrzyskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego z przeznaczeniem na działalność profilaktyczną w powiatach.
Kandydatem do nagrody może być każdy powiat woj. świętokrzyskiego, który podjął wykraczające poza jego zwykłe obowiązki, działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Selekcję i weryfikację wstępną dokonuje co roku zespół roboczy składający się z przedstawicieli Wojewody Świętokrzyskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. Ostatecznej oceny dokonuje jednak Kapituła Nagrody.