Po pomoc do psychologa
16 Stycznia 20231291 porad psychologicznych udzielili w 2022 roku psychologowie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach. To aż 464 więcej niż w 2021 roku.
Dziś mamy „Niebieski poniedziałek”. Wypada zawsze w trzeci poniedziałek stycznia i jest uważany za najbardziej depresyjny dzień w roku. To tak zwany - „Blue Monday”. Jak sobie radzić z gorszym nastrojem, nie tylko w niebieski poniedziałek? Można skorzystać z pomocy psychologa. Bezpłatne porady psychologiczne dla mieszkańców powiatu oferuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.
Z danych PCPR widać wzrost udzielanych mieszkańcom powiatu porad psychologicznych w ubiegłym roku. W 2022 roku było ich w sumie 1291 (mieszkańcy powiatu, w tym piecza zastępcza). Porównując z 2021 rokiem takich porad było wtedy 827.
- Przewidując wzrost zainteresowania mieszkańców powiatu poradami psychologicznymi zorganizowaliśmy trzy konferencje dla seniorów, nauczycieli i młodzieży - mówi Stefan Bąk członek Zarządu Powiatu w Kielcach.
Z jakimi problemami zwracali się najczęściej do psychologów PCPR mieszkańcy powiatu w 2022 roku?
Po specjalistyczną pomoc zgłaszało się w ubiegłym roku dużo rodziców, którzy mieli problemy ze swoimi dziećmi. - Były to problemy natury emocjonalnej - stany depresyjne, ataki paniki trudności z radzeniem sobie dzieci z codziennymi problemami, relacjami społecznymi oraz funkcjonowaniem szkolnym - wylicza Marcelina Jończyk-Król z PCPR w Kielcach. - Zdarzały się też sytuacje, że po pomoc zgłaszała się bezpośrednio sama młodzież - dodaje.
W 2022 roku do psychologów PCPR zwracało się o poradę także dużo małżonków. Chodziło o pomocy w rozwiązywaniu konfliktów małżeńskich, czy radzeniu sobie w czasie rozwodu.
Psycholodzy PCPR udzielali również porad uchodźcom z Ukrainy. - Zwracali się do nas pracownicy socjalni z GOPS- ów, którzy obejmowali wsparciem uchodźców na terenie swoich gmin. Pomoc ukierunkowana była na udzielenie wsparcia i poradnictwa psychologicznego w sytuacji kryzysowej, traumatycznych przeżyć związanych z koniecznością opuszczenia swojego kraju. Uchodźcy doświadczali lęku i niepokoju związanego z własnym losem, przyszłością oraz bliskimi którzy zostali w kraju- opowiada Julia Dudała psycholog PCPR.
Porady psychologiczne udzielane są bezpłatnie wszystkim mieszkańcom powiatu kieleckiego bez względu na dochód, pochodzących z gmin: Bieliny, Bodzentyn, Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Górno, Łagów, Łopuszno, Masłów, Miedziana Góra, Mniów, Morawica, Nowa Słupia, Piekoszów, Pierzchnica, Raków, Nowiny, Strawczyn, Zagnańsk.
Poradnictwo psychologiczne udzielane jest przez mgr psychologii klinicznej w zakresie:
- poradnictwo i wsparcie psychologiczne w sprawach rodzinnych oraz wychowawczych,
- pomocy psychologicznej w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i trudności szkolnych oraz w przypadku dysfunkcji rozwojowych dzieci,
- pomoc psychologiczna dla osób przeżywających kryzysy życiowe, trudności przystosowawcze lub borykającymi się z innymi trudnościami wynikającymi z aktualnej sytuacji życiowej,
- diagnoza i poradnictwo dotycząca pojawiających się trudności w funkcjonowaniu dzieci i młodzieży.
Porady psychologiczne udzielane są przez PCPR w Kielcach od poniedziałku do piątku w godzinach pracy, po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu pod numerem telefonu 41-200-17-03.
Co ważne, w sprawach pilnych i ważnych, PCPR ma do dyspozycji mieszkańców również telefon interwencyjny - 664 713 394.