Piękny jubileusz Leśnian

18 Lipca 2016
 

Niezwykle uroczyście obchodzono jubileusz 25 – lecia Zespołu Pieśni i Tańca ”Leśnianie”. Jubilaci przywitali zgromadzonych gości pięknymi pieśniami.

Z tej okazji zespół odebrał moc życzeń i ciepłych słów od zaproszonych gości, wśród których byli starosta kielecki Michał Godowski, wicestarosta kielecki Zenon Janus, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Józef Szczepańczyk, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jan Cedro oraz radny powiatowy Janusz Wojkowski.

Zespół Pieśni i Tańca ”Leśnianie” powstał w 1991 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Leśnej z inicjatywy członka Zarządu Powiatu w Kielcach Józefa Szczepańczyka. Od początku swojego istnienia zespół koncentrował się na rozpowszechnianiu świętokrzyskiego folkloru. Swoją działalnością kulturalną przyczyniał się niejednokrotnie do podtrzymania lokalnej tradycji, osiągając przy tym wiele znaczących sukcesów. Podczas swojej długoletniej działalności zespołu zdobył m.in. I - miejsce w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych "Pawie Pióro i Gliniany Dzban" w Tarnowie. II - miejsce w Międzynarodowym Przeglądzie Kapel i Par Tanecznych w Toruniu.

Podsumowaniem długoletniej działalności Zespołu Pieśni i Tańca Leśnianie były niedzielne obchody. Impreza rozpoczęła się występem jubilatów, po którym samorządowcy z powiatu kieleckiego złożyli Jubilatom najserdeczniejsze życzenia, podkreślając i dziękując za godną pochwały działalność w wielu dziedzinach życia lokalnej społeczności. Członek Zarządu Powiatu w Kielcach Józef Szczepańczyk w imieniu samorządowców z powiatu kieleckiego wręczył artystom pamiątkowy grawerton.

- W tym roku kapituła Dorocznej Nagrody Starosty Kieleckiego za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury 2016 roku, doceniła całokształt artystyczny zespołu przyznając nagrodę specjalną za twórczość oraz swoją długoletnią działalność kulturalną – powiedział Michał Godowski, starosta kielecki.

- Serdecznie gratulujemy wspaniałego Jubileuszu i dziękujemy za propagowanie tradycji ludowych Ziemi Świętokrzyskiej, które uczą, wychowują oraz pozwalają zachować nam naszą narodową i regionalną tożsamość. Jesteśmy pełni uznania dla dorobku Zespołu, osiąganych sukcesów i wyjątkowej aktywności w popularyzacji świętokrzyskiego folkloru oraz promowaniu gminy Bodzentyn, jak również powiatu kieleckiego w kraju i poza jego granicami – dodał Józef Szczepańczyk.

- To wspaniałe, że duch tradycji jest wciąż żywy i dzięki takim imprezom tradycje regionu świętokrzyskiego są przekazywane kolejnym pokoleniom – mówił Jan Cedro.

Po części oficjalnej przyszedł czas na dalszą cześć uroczystości. W bloku artystycznym wystąpiły licznie zespoły folklorystyczne z Miasta i Gminy Bodzentyn: Zespół Pieśni i Tańca Wilkowianie, Stowarzyszenie „Wzdolskie Kołowrotki”, „Świętokrzyskie Jodły”, Stowarzyszenie „Dąbrowa to My”, Zespół Pieśni i Tańca „Furmani” oraz „Wolanie spod Łysicy”. Występom zespołów folklorystycznych towarzyszyły liczne gry i zabawy. W ramach obchodów zaproszeni goście mogli zwiedzić wystawę poświęconą osiągnięciami artystycznymi Zespołu Pieśni i Tańca Leśnianie.

Uroczystość zamknęła zabawa taneczna, która odbyła się w Szkole Podstawowej w Leśnej, w gminie Bodzentyn i trwała do późnych godzin wieczornych.

do góry
W niedzielę "Opowieść jako żywa..." na Świętym Krzyżu Zakaz kąpieli w Wilkowie Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd trwają Mamy rabaty. Wypoczywamy taniej Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów