Patron Rodziny
27 Kwietnia 2014To był wielki dzień dla nas wszystkich. W niedzielę, 27 kwietnia Jan Paweł II został ogłoszony świętym.
Każdy z nas przechowuje w swoim sercu osobistą pamięć o Papieżu – Polaku. Tyle ważnych słów i gestów, tyle niezapomnianych chwil – od dnia wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową 16 października 1978 r. aż do śmierci 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37, a potem pamiętnego dnia beatyfikacji. Jan Paweł II zmieniał nas, zmieniał świat, niosąc przez cały swój pontyfikat nadzieję, wiarę i miłość.
Warto, wsłuchując się w nauczanie Papieża - Polaka, który 27 kwietnia zostanie ogłoszony świętym, wybrać się na wędrówka Jego świętokrzyskimi śladami.
W strugach deszczu
3 czerwca 1991 r. Jan Paweł II zamknął w Kielcach III Synod Diecezjalny i koronował Obraz Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej w Bazylice Katedralnej. Późnym popołudniem na lotnisku w Masłowie rozpoczęła się pamiętna Eucharystia, podczas której na niebie rozszalała się burza. W strugach deszczu słuchaliśmy rozważań Papieża na temat czwartego przykazania – Czcij ojca swego i matkę swoją. W minioną niedzielę, papież Franciszek ogłosił Go świętym - patronem rodziny.
Podczas mszy polowej w Masłowie Jan Paweł II otrzymał tytuł honorowego przewodnika świętokrzyskiego. W słowie końcowym mówił: Góry Świętokrzyskie są dla mnie drogie dlatego, że są ziemią Świętego Krzyża.
Jan Paweł II jest patronem wielu instytucji kultury, ulic, placówek oświatowych w naszym regionie. Imię Kardynała Karola Wojtyły nosi prowadzone przez samorząd powiatu kieleckiego Liceum Ogólnokształcące w Łopusznie.
Z wizytą w Kielcach
Jako głowa Stolicy Apostolskiej Ojciec Święty odwiedził Kielce tylko raz – podczas wspominanej już pielgrzymki w 1991 r. Ale wcześniej bywał tu wielokrotnie. W 1963 r. jako metropolita krakowski przyjechał do Kielc na pogrzeb biskupa Czesława Kaczmarka. Udział w uroczystościach pogrzebowych miał podwójny wymiar, bowiem był on również swoistą manifestacją polityczną, aktem sprzeciwu wobec metod, jakimi władza komunistyczna posługiwała się w walce z kościołem.
W roku 1975 Karol Wojtyła znów zawitał do stolicy regionu. Tym razem okazją był jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich biskupa ordynariusza diecezji kieleckiej – Jana Jaroszewicza, trzy lata później – 18 kwietnia 1978 r. Karol Wojtyła zagościł na Wzgórzu Katedralnym z okazji jubileuszu 250-lecia Seminarium Duchownego.
Bezcenne pamiątki
Dziś, gdy Jan Paweł II został zaliczony w poczet błogosławionych, wielkim pietyzmem otaczane są wszelkie pamiątki jakie po sobie pozostawił na kieleckiej ziemi. Do parafii w Masłowie trafił czerwony 20-metrowy dywan, po którym stąpał Papież podczas pamiętnej mszy na lotnisku. Deski, z których został zbudowany ołtarz polowy, posłużyły do postawienia ołtarza przed kielecką Bazyliką Katedralną.
Pamiątką wizyty Jana Pawła II jest również obelisk, który stoi przed kościołem w Masłowie. Warto wspomnieć, że autorem fotela, na którym siedział Ojciec Święty podczas mszy w Masłowie był miejscowy rzeźbiarz – Edward Kryniewicz. Niezwykła pamiątka znajduje się w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Kaczynie w gminie Daleszyce. Jest to biała sutanna używana przez Jana Pawła II i podarowana przez Niego parafii. Z Rzymu przywiózł ją osobiście ksiądz proboszcz Bogusław Bochenek. Tę cenną pamiątkę udało się pozyskać dzięki pochodzącej z Kaczyna siostrze Germanie Wysockiej.
Droga do świętości
► 18 maja 1920 r. – w Wadowicach na świat przychodzi Karol Wojtyła.
► 13 kwietnia 1929 r. – umiera matka Karola Wojtyły.
► 1932 r. – na szkarlatynę umiera brat Karola - Edmund.
►maj 1938 r. - Karol zdaje egzamin dojrzałości i rozpoczyna studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.
► 1939 r. - Karol rozpoczyna pracę jako robotnik, goniec sklepowy, później zostaje zatrudniony jako pomocnik strzałowego w kamieniołomach.
► 1941 r. – umiera ojciec Karola
►1942 r. – Karol rozpoczyna studia na tajnych kompletach Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
► 1 listopada 1946 r. – Karol otrzymuje święcenia kapłańskie. Dwa tygodnie później wyjeżdża na studia do Rzymu, a po powrocie do Polski obejmuje posadę wikarego w parafii Niegowić. Następnie zostaje powołany na nową placówkę ( kościół św. Floriana w Krakowie), wykłada także w seminariach m.in. w Katowicach, Częstochowie, Krakowie i Lublinie.
► 28 września 1958 r. - Karol Wojtyła otrzymuje uroczystą sakrę biskupią, za swą dewizę życiową wybierając słowa "Totus Tuus" (Cały Twój). Uczestniczy w obradach Soboru Watykańskiego II. Jako biskup udaje się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Po powrocie z niej do kraju papież Paweł VI mianuje go arcybiskupem i metropolitą Krakowskim.
► 9 lipca 1967 r.- Karol Wojtyła otrzymuje z rąk papieża Pawła VI kardynalski biret.
► 16 października 1978 r.- Karol Wojtyła zostaje wybrany na papieża, przyjmując imię Jana Pawła II. Jego pontyfikat przypada na trudne lata przemian ustrojowych w Europie, Jan Paweł II staje się wielkim pielgrzymem, który odwiedza wiernych na całym świecie.
► 2 kwietnia 2005 r. - Papież- Polak umiera o godzinie 21.37.
► 1 maja 2011 r. – beatyfikacja Jana Pawła II.
► 27 kwietnia 2014 r. - Jan Paweł II zostaje świętym.
Agata Niebudek-Śmiech