Pamiętali o poległych w Katyniu i Smoleńsku

10 Kwietnia 2017
 

Członek Zarządu Powiatu w Kielcach Marek Kwiecień wziął udział w obchodach 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 7. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, które odbyły się w Chmielniku.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym, po której zebrani udali się pod tablicę upamiętniającą Ofiary Katastrofy Smoleńskiej, aby złożyć kwiaty i znicze. Następnie w Chmielnickim Centrum Kultury odbyły się wystąpienia artystyczne młodzieży z Zespołu Szkół nr 3 w Chmielniku nawiązujące do wydarzeń sprzed 77 lat.

Uczestnicy obchodów mieli możliwość wysłuchania wykładu przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej na temat zbrodni II wojny światowej oraz wzięcia udziału w projekcji filmu „Katyń”.

- Dzięki takim wydarzeniom mamy możliwość pogłębiania swojej wiedzy na temat zbrodni popełnianych na Polakach w trakcie II wojny światowej. Należy również pamiętać o poległych 7 lat temu w katastrofie w Smoleńsku, w której zginęło aż 96 osób. Ta pamięć powinna być przekazywana z pokolenia na pokolenie- powiedział członek Zarządu Powiatu w Kielcach Marek Kwiecień.

Katyń był jedną z największych zbrodni II wojny światowej. Stalin chciał wziąć odwet za porażkę Związku Radzieckiego w wojnie 1920 r. i wymordować elitę intelektualną naszego narodu, tak by nie mógł się on już odrodzić. Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski 17 września 1939 r. wzięto do niewoli około 22 tys. polskich obywateli - oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, intelektualistów, artystów i księży. Przetrzymywano ich w  obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz w więzieniach ukraińskich i białoruskich. 5 marca 1940 r. w Moskwie wydano rozkaz zamordowania polskich jeńców. Zabijano ich strzałem w tył głowy, egzekucje odbywały się na terenie całego Związku Radzieckiego, do największych doszło w Katyniu i Smoleńsku ( gdzie zginęli jeńcy z Kozielska) oraz Charkowie (gdzie zamordowano Polaków więzionych w Starobielsku). Mogiły naszych rodaków znajdują się także w  Miednoje, Bykowni, Kuropatach. Wszyscy zginęli zakopani w masowych dołach. Cmentarzysko w lesie katyńskim zostało odkryte przez Niemców w 1943 r., kilkanaście dni później zostały zerwane stosunki dyplomatyczne między ZSRR a rządem londyńskim. Władze sowieckie przez całe lata nie chciały przyznać się do zbrodni katyńskiej, obarczając nią hitlerowskie Niemcy. Dopiero w 1990 r. strona rosyjska przekazała rządowi polskiemu teczki katyńskie i oficjalnie przyznała, że za ten okrutny mord odpowiedzialne jest NKWD.

 

 

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów