Pamiętali o agresji sowieckiej

17 Września 2019
 

Wrzesień 1939 r. w historii Polski jest miesiącem tragicznym. 1 września III Rzesza Niemiecka rozpoczęła działania wojenne z naszym krajem, zaś 17 września  ZSRR bez wypowiedzenia wojny dokonało zbrojnej napaści na Polskę, wypełniając w ten sposób zobowiązania wobec niemieckiego sojusznika, zawarte w tajnym protokole, do podpisanego 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie paktu Ribbentrop-Mołotow.

W 80 rocznicę tej agresji pod Pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Starym w Kielcach, na zaproszenie Związku Sybiraków w Kielcach oraz Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska” spotkali się kombatanci, mieszkańcy Kielc oraz przedstawiciele rządu, administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa, związków zawodowych, IPN-u, a także służb mundurowych. Zebrani, wśród których był Starosta Kielecki Mirosław Gębski oddali hołd ofiarom tych tragicznych wydarzeń.

Prezes Oddziału Wojewódzkiego Związku Sybiraków w Kielcach Stanisław Wierzbicki przypomniał, iż napaść sowiecka zapoczątkowała okupację wschodnich województw, ówczesnej II RP, przez ZSRR, co ostatecznie przypieczętowało los odrodzonego dwadzieścia jeden lat wcześniej państwa polskiego. Podkreślił również, że okupant sowiecki, na równi z niemieckim prowadził bardzo wyniszczającą politykę narodowościową wobec Polaków, czego niewątpliwym przykładem były masowe wywózki w głąb ZSRR czy zaplanowane morderstwa polskiej inteligencji, w tym oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Policji Państwowej.

Do kwestii tych nawiązali, w swych wypowiedziach także, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk, jak i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Po wystąpieniach i krótkiej modlitwie, odprawionej przez kapelana Wojewódzkiego Oddziału Związku Sybiraków  w Kielcach i Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska” ks. Tomasza Gocela nastąpiła ceremonia złożenia kwiatów pod Pomnikiem Sybiraka.

Następnie zebrani, na czele z pocztami sztandarowymi przemaszerowali w pochodzie na Cmentarz Partyzancki, na którym odbyła się dalsza część uroczystości, pod Pomnikiem Katyńskim. Prezes Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska” Anna Łakomiec, łamiącym się głosem podziękowała zebranym za przybycie i pamięć o pomordowanych na Nieludzkiej Ziemi. W dalszej części uroczystości głos zabrał minister Wawrzyk, który podkreślił, jak ważna jest pamięć, nie tylko o agresji sowieckiej z 17 września 1939 roku, ale także o zbrodniach popełnionych na obywatelach polskich na osobisty rozkaz Józefa Stalina.

Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Katyńskim.

do góry
Czekamy na dary dla rodaków z Wileńszczyzny Sumita z Bodzentyna Mistrzem Polski Nowi sołtysi w gminie Strawczyn W piątek sesja Rady Powiatu Powiat inwestuje w szpital przy Prostej Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów