Pamiętajmy o badaniach

18 Lutego 2021
zdjęcie: pixabay.com

Powiatowe placówki służby zdrowia prowadzą bezpłatne programy profilaktyczne.

W ramach programów profilaktycznych, realizowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia osoby ubezpieczone mogą korzystać z nieodpłatnych badań. Dzięki temu chorobę można wcześniej wykryć i szybciej rozpocząć leczenie.

- Pandemia wymusza w nas dbałość o stan zdrowia, dlatego  badajmy się i korzystajmy z dostępnej profilaktyki – apeluje  Stefan Bąk, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Jednym z najstarszych programów zdrowotnych, który realizowany jest w ramach umowy z NFZ w powiecie kieleckim, dotyczy badań z zakresu raka piersi: podstawowej i pogłębionej diagnostyki. Od 2005 r. prowadzone są one w Pracowni Diagnostyki Chorób Piersi Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka – Szpitala Specjalistycznego w Kielcach. Badania przesiewowe mammograficzne dotyczą pacjentek w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Z tych badań w 2020 roku skorzystało łącznie 529 pań.

Wizyta  i odbiór wyników badań w Poradni Profilaktyki Chorób Piersi odbywa się po uprzedniej telefonicznej rejestracji pod nr tel. 41 2013 921 (od poniedziałku do czwartku w godzinach 13:00 -14:30).

Warto wspomnieć, że w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka  prowadzone są również badania profilaktyczne zakażeń wirusem RS u dzieci z przewlekłą chorobą płuc oraz program edukacyjny dla rodziców pn. „Osłon wcześniaka”.  Programem objęte są dzieci, które urodziły się poniżej 32 tygodnia ciąży z rozpoznaną dysplazją oskrzelowo-płucną lub wadą serca.  W minionym roku skorzystało z niego 39 wcześniaków. W szpitalu realizowany jest również program badań prenatalnych. Skierowany jest on do kobiet ciężarnych, spełniających co najmniej jedno z poniższych kryteriów: ukończone 35 lat, wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka, stwierdzenie wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka, czy spostrzeżenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko wady płodu. W ubiegłym roku skorzystały z niego 832 pacjentki.

Już od wielu lat badania pod kątem raka szyjki macicy można zrobić w Powiatowym Centrum Usług Medycznych w Kielcach. Cytologię mogą zrobić bezpłatnie panie w wielu od 25 do 59 lat, które nie miały jej wykonywaną w ciągu ostatnich 36 miesięcy. Telefon do rejestracji: 41-34-70-351.

W Szpitalu Powiatowym w Chmielniku do końca marca br. można wykonać  bezpłatne badania kolonoskopowe jelita grubego. Badania są bezbolesne, bo przeprowadzane są przez doświadczonych lekarzy z możliwością znieczulenia. Kolonoskopia umożliwia wykrywanie wczesnych, zupełnie bezobjawowych stadiów raka jelita grubego, a także łagodnych zmian, tzw. polipów, które usuwane są w trakcie badania. Polipy nieusunięte w odpowiednim momencie, z czasem mogą przerodzić się w nowotwór złośliwy. W ramach projektu badaniom mogą zostać poddani mieszkańcy gmin: Raków, Pierzchnica, Nowa Słupia, Mniów, Łopuszno, Łagów, Bodzentyn, Bieliny oraz powiatów: buskiego, jędrzejowskiego, kazimierskiego, koneckiego, pińczowskiego, staszowskiego, włoszczowskiego, starachowickiego. Więcej informacji na temat badań pod nr tel.: 41 354-21-36, wew. 101, 609 339 727.

- Szanowni Państwo lepiej zapobiegać niż później leczyć. Ofiarujmy trochę czasu na badania mając na uwadze dobro swoje i najbliższych – prosi Stefan Bąk.

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji