Pamięci Tadeusza Kościuszki

14 Czerwca 2014

 

W obchodach 220. rocznicy wybuchu Insurekcji oraz wkroczenia Tadeusza Kościuszki do Kielc uczestniczył starosta kielecki – Zdzisław Wrzałka.

Uroczystości rozpoczęły się pod obeliskiem upamiętniającym pobyt wojsk powstańczych, przy ulicy Tadeusza Kościuszki i św. Leonarda w Kielcach, gdzie złożono wieńce oraz kwiaty. Hołd walczącym oddano także przy grobie Wojciecha Bartosa Głowackiego na placu  przykościelnym Bazyliki Katedralnej, natomiast w kościele św. Wojciecha w Kielcach odbyła się uroczysta msza święta. Po ceremonii, zebrani udali się na Wzgórze Zamkowe pod płytę Tadeusza Kościuszki, gdzie zapalono symboliczne znicze.

Wycofujący się, po przegranej 6 czerwca 1794 roku bitwie pod Szczekocinami, korpus Tadeusza Kościuszki dotarł do Kielc 9 czerwca 1794 r. Po dotarciu do miasta, sztab został ulokowany w karczmie na folwarku wójtowskim nieopodal rynku. Rannych żołnierzy umieszczono w szpitalu, a na placu, w miejscu gdzie stoi obecnie obelisk, biwakowała część jednostek wchodzących w skład wojsk Naczelnika. Kościuszko sporządził raport o stratach w bitwie szczekocińskiej, a nazajutrz 10 czerwca 1794 roku opracował ,,Deklarację wojny przeciwko Prusom i Rosji” oraz ,,Ordynans do wszystkich komendantów korpusów wojska liniowego”. Wzywał w nim do powszechnej wojny z zaborcami. W tym samym dniu wojsko opuściło miasto.

Pomnik upamiętniający to wydarzenie ustawiono w miejscu, z którego przemawiał Naczelnik Insurekcji. Napis widniejący na monumencie brzmi:

Tu obozował
Tadeusz
Kościuszko
9 i 10 czerwca 1794 r.


mat. Archiwum Państwowe w Kielcach


do góry
Zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów