Otworzyli drzwi do kultury
27 Listopada 2015W rytmie hip hopu podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu zakończyli projekt „Drzwi otwarte dla kultury”.
Warsztaty plastyczne, muzyczne, taneczne i teatralne, koncerty i spektakle – z takich form mogła skorzystać 40-osobowa grupa chłopców z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu w ramach projektu ,,Drzwi otwarte dla kultury”.
- Projekt, dofinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura dostępna”, realizowaliśmy od września. To były bardzo intensywne i twórcze trzy miesiące – mówi Bogdan Kalwat, dyrektor MOW w Podzamczu. - Liderem projektu była Fundacja Enkolpion Instytut Kultury Regionalnej i Dziedzictwa Narodowego, zaś naszymi partnerami Teatr Lalki i Aktora Kubuś oraz Kieleckim Teatr Tańca.
Ukoronowaniem projektu był pokaz osiągnięć wychowanków, który odbył się w czwartek, 26 listopada w hali widowiskowej „Pod Basztami” w Chęcinach. Podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego zaprezentowali umiejętności wytrenowane podczas warsztatów – goście mogli obejrzeć wystawę prac plastycznych, które powstały pod czujnym okiem plastyka - Zbigniewa Kasprzaka.
Burzę oklasków wychowankowie otrzymali za taniec w rytmie hip hopu, do którego choreografię przygotowała Monika Pająk. Ich taniec łączył młodzieńczy luz z perfekcyjnie wyćwiczonymi skocznymi krokami.
Nie zabrakło także popisu umiejętności aktorskich, które chłopcy ćwiczyli pod okiem aktorki z Teatru Lalki i Aktora ,,Kubuś” - Magdaleny Daniel. Wychowankowie MOW-u zaprezentowali znakomite scenki improwizacyjne oraz zademonstrowali tekst Marka Grechuty ,,Dni, których jeszcze nie znamy”.
Na zakończenie imprezy odbył się pokaz umiejętności wokalnych oraz gry na instrumentach etnicznych, które uczestnicy warsztatów ćwiczyli pod kierownictwem Piotra Stefańskiego - twórcy i lidera zespołu Studium Instrumentów Etnicznych. Podczas koncertu było głośno, energetycznie,
- Nasi podopieczni okazali się także znakomitymi tekściarzami - napisane przez nich utwory są mądre życiowo, wzruszające i osobiste – dodaje Bogdan Kalwat. - Projekt ,,Drzwi otwarte dla kultury” otworzył i uwrażliwił wychowanków naszego ośrodka nie tylko na kulturę. Ich zaangażowanie, otwartość, chęć tworzenia pokazują, że takie działania są bardzo potrzebne.