Otwarci na Ukrainę
13 Września 2012
O partnerskiej współpracy z ukraińskimi rejonami ?chmielnickim i winnickim rozmawiamy ze starostą kieleckim Zdzisławem Wrzałką.
Delegacja powiatu kieleckiego na czele ze starostą kieleckim ? Zdzisławem Wrzałką i wicestarostą Zenonem Janusem gościła w obwodzie chmielnickim na Ukrainie. Kolejnym punktem pobytu u naszego wschodniego sąsiada była Winnica. W tej wizycie uczestniczył także Jacek Barański ? członek Zarządu Powiatu w Kielcach.
- Efektem wizyty na Ukrainie jest podpisanie umowy z rejonem chmielnickim. W jakim kierunku pójdzie ta współpraca, czego oczekują od siebie partnerzy ?
- Choć umowa dotyczy wielu obszarów, to na pierwszy plan wysuwa się ? edukacja, kultura oraz gospodarka. Mieliśmy okazję gościć w szkołach- m.in. w miejscowości Szaróweczka - w których uczą się dzieci polskiego pochodzenia. To, co nas niezwykle ujęło, to chęć pielęgnowania polskiej tradycji, która przejawia się m.in. w nauce naszego języka czy poznawaniu historii kraju przodków. W Szaróweczce działa zespół muzyczny ?Mazureczek?, który tworzą pracownicy szkoły. Uważam, że naszą powinnością jest wspieranie działań, które służą podtrzymywaniu polskiej tradycji.
- Jednym z punktów waszej wizyty w Winnicy była Polska Szkoła Sobotnio-Niedziela...
- To niezwykła placówka założona przez Konfederację Polaków Podola, do której uczęszczają dzieci polskiego pochodzenia, a uczący tam pedagodzy pracują społecznie. To miejsce, które emanuje polskością i w którym kultywuje się nasze dziedzictwo narodowe. Warto też wspomnieć, że niemalże na każdym kroku napotykaliśmy na ślady polskości ? odwiedziliśmy polskie parafie, byliśmy w Pałacu Grocholskich- Możajskich w Woronowicach, w Winnicy składaliśmy kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II i tablicą upamiętniającą Józefa Piłsudskiego. Jednym z punktów naszego pobytu w obwodzie chmielnickim był Kamienic Podolski, który tak dramatycznie zapisał się w historii Polski. W Chmielnickim odwiedziliśmy miejscowy uniwersytet, na którym od tego roku akademickiego ruszyła filologia polska i co bardzo ważne ? chętnych było więcej niż miejsc.
- Pobyt naszej delegacji na Ukrainie to także spotkania z najwyższymi władzami.
- Tak. Warte podkreślenia jest to, że wszędzie byliśmy przyjmowani z wielką gościnnością i serdecznością. Nasza delegacja spotkała się m.in. ze starostą chmielnickim ? Wiktorem Koliszakiem, który w imieniu tamtejszego samorządu czyli Chmielnickiej Rejonowej Administracji Państwowej podpisał z powiatem kieleckim umowę o współpracę. Gościliśmy także u gubernatora obwodu chmielnickiego, a w Winnicy spotkaliśmy się z konsulem generalnym RP ? Krzysztofem Świderkiem oraz władzami powiatu ? przewodniczącym Winnickiej Rejonowej Administracji Państwowej ? P.G. Wekliczem i przewodniczącym Rady Rejonu ? Stanisławem Szczerbatym. Te spotkania dają nadzieję, że nasza współpraca ? zarówno z rejonem chmielnickim oraz winnickim (z którym mamy podpisane wstępne porozumienie) nie pozostanie tylko na papierze.
- Wspomniał pan o planowanych działaniach w zakresie gospodarki. Na czym one będą polegać ?
- W planie wizyty mieliśmy spotkanie z przedsiębiorcami ? m.in. właścicielami- firmy produkującej odzież dziecięcą oraz fermy drobiu. Liczymy, że efektem naszej współpracy będzie nawiązanie kontaktów między małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Na późną jesień planujemy zorganizowanie debaty gospodarczej , na którą pragniemy zaprosić przedstawiciela ukraińskiego biznesu. Warto dodać, że również gminy z rejonu chmielnickiego są zainteresowane współpracą z naszymi samorządami podstawowego szczebla.
- Jaki jest dalszy plan współpracy z ukraińskimi samorządami.
- Czekamy na rewizytę przedstawicieli rejonu chmielnickiego, natomiast jeśli chodzi o rejon winnicki to mam nadzieję, że wkrótce dojdzie do podpisania umowy o współpracy.
- Dziękuję za rozmowę.
Agata Niebudek-Śmiech