Oświatę czekają zmiany

18 Marca 2011

Centra Rozwoju Edukacji  powstaną we wszystkich powiatach w najbliższych pięciu latach - poinformował wiceminister edukacji Zbigniew Włodkowski podczas konferencji zorganizowanej w ramach XVI Targów Edukacja. W spotkaniu uczestniczył wicestarosta kielecki - Zenon Janus.

Piątkowa konferencja (18 III) dotyczyła najnowszej ustawy o zmianach w systemie oświaty, które są przewidywane w wielu obszarach, m. in. w kształceniu dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w unowocześnieniu szkolnictwa zawodowego i dostosowaniu go do potrzeb rynku pracy.

Istotnym problemem jest narastający niż demograficzny - w ciągu ostatnich lat z polskich  szkół podstawowych ubyło ok. 400 tys. uczniów. To może doprowadzić do zamykania kolejnych wiejskich placówek oświatowych. Aby temu zapobiec przygotowano projekt tworzenia grup szkół, wspólnie zarządzanych, ale mających osobne adresy.

- Wszystkie działania Ministerstwa Edukacji mają na celu stałe, strategiczne dbanie o rozwój szkolnictwa. Zmiany są potrzebne, musimy uczniów przestać traktować globalnie a do każdego podejść w sposób indywidualny, zdiagnozować problemy i podjąć działania w celu ich rozwiązania - mówił minister Włodkowski.- Podniesienie jakości szkolnictwa jest naszym głównym zadaniem. W tym celu chcemy powołać Departament Jakości Edukacji oraz na poziomie powiatu utworzyć Lokalne Ośrodki Jakości Edukacji ? dodał wiceminister.

Aby wspomóc młodych ludzi w kształceniu powołane zostaną także Centra Rozwoju Edukacji, które wspierać mają młodzież borykającą się z emocjonalnymi problemami związanymi z okresem dojrzewania. Placówki powstaną przy współpracy z Unią Europejską.

Ustawa przewiduje także zawiązanie współpracy pomiędzy gimnazjami i szkołami ponadgimnazjalnymi. To pomoże skonfrontować poziom kształcenia na etapie gimnazjum z wymogami szkół licealnych i techników oraz wykryć istniejące deficyty uczniów.

Przed samorządami powiatowymi będzie stało wiele nowych zadań, m. in. utworzenie i prowadzenie Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacyjnego, współpraca z samorządem wojewódzkim w rozwoju sieci kształcenia zawodowego i ustawicznego oraz z samorządami gminnymi w optymalizowaniu sieci kształcenia gimnazjalnego i licealnego na terenie powiatu.
- Jesteśmy otwarci na proponowane zmiany i gotowi do ich wdrażania w powiecie kieleckim - podsumował wicestarosta Zenon Janus, który odwiedził również stosika przygotowane przez powiatowe placówki oświatowe na Targi Edukacyjne.
do góry
Dostępne są dotacje dla niepełnosprawnych Zespół pomoże w ochronie zdrowia psychicznego Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów