Ostrzeżenie przed ptasią grypą

20 Grudnia 2022

Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii wystosował komunikat dotyczący ryzyka wystąpienia grypy ptaków (HPAI). To w związku z niekorzystną sytuacją w wielu krajach europejskich, w tym także w Polsce, dotyczącą wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz zagrożeniu jej wystąpienia na terenie województwa świętokrzyskiego.Ostrzeżenie przed ptasią grypą

W 2022 roku na terenie województwa świętokrzyskiego nie wystąpiły dotychczas ogniska choroby u drobiu, ale odnotowano dwa przypadki choroby u łabędzi niemych. Chore ptaki zdiagnozowano w styczniu, w powiecie koneckim.

Jak informuje Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, grypa ptaków jest chorobą wirusową drobiu domowego i dzikich ptaków. Wśród drobiu najbardziej podatne na zakażenie są indyki, kaczki i kury, natomiast z ptaków dzikich najczęściej chorują ptaki wodne - kaczki, gęsi, łabędzie - i to właśnie one są przenosicielami choroby. Przebieg choroby może być łagodny z objawami ze strony układu oddechowego i spadkiem nieśności do ostrej postaci ze śmiertelnością do 100%.

HPAI należy do chorób podlegających obowiązkowi zwalczania, natomiast za zwierzęta gospodarskie zabite lub poddane ubojowi w związku ze zwalczaniem tej choroby przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa.

Dodatkowo kraj, w którym wystąpią jej ogniska, nie może eksportować drobiu i produktów z drobiu co najmniej z wyznaczonego obszaru gdzie choroba wystąpiła. W związku z powyższym choroba ta ma bardzo duże znaczenie ekonomiczne. Obecnie na terenie naszego województwa znajduje się ok. 330 komercyjnych gospodarstw drobiarskich utrzymujących ponad 6,5 mln ptaków.

Zgodnie z prawodawstwem unijnym, HPAI jest chorobą, dla której zachodzi konieczność nadzoru oraz po wykryciu której muszą zostać wprowadzone natychmiastowe środki jej zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu.

W celu zabezpieczenia przed wystąpieniem choroby, działaniami podejmowanymi przez Inspekcję Weterynaryjną jest prowadzenie tzw. monitoringu biernego choroby m.in. poprzez akcje informacyjne wśród hodowców drobiu dotyczące konieczności powiadamiania o znalezionych padłych lub konających dzikich ptakach czy masowych padnięciach ptaków oraz o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji na fermach drobiu. Akcje takie prowadzą wszyscy Powiatowi Lekarze Weterynarii na terenie poszczególnych powiatów naszego województwa.

Niezwykle ważne jest, aby wszystkie informacje o niepokojących objawach chorobowych lub zwiększonej śmiertelności drobiu oraz dzikich ptaków niezwłocznie przekazywać  do Powiatowych Lekarzy Weterynarii. To w celu jak najszybszego i skutecznego wykrycia i zwalczenie choroby.

 

 

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji