Ostrożnie z zakupem sprzętu

13 Listopada 2014

Przestrzegamy niepełnosprawnych i ich rodziny przed pochopnym zakupem sprzętu ortopedycznego.

Coraz częściej firmy sprzedające sprzęt ortopedyczny oraz przedmioty pomocnicze - czyli m.in.  wózki inwalidzkie, kule, laski, balkoniki, protezy kończyn górnych i dolnych, aparaty słuchowe, gorsety, obuwie ortopedyczne - odwiedzają osoby niepełnosprawne w domach, proponując zakup sprzętu, który przedstawiają jako atrakcyjny i markowy. Zdarza się jednak, że ukrywają m.in. zawyżone ceny. 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach ostrzega przed pochopnymi zakupami.
- Uczulamy, by w trakcie wizyty sprzedawcy pozostać czujnym. Nie decydować się na zakup od razu, zobaczyć sprzęt, przymierzyć , a przede wszystkim nie podpisywać dokumentów zbyt szybko – mówi Anna Bielna, dyrektor PCPR w Kielcach - Niekiedy nieuczciwe firmy korzystają z niewiedzy kupujących, namawiają, żeby kupić sprzęt bez potrzebnych orzeczeń czy błędnie informują o warunkach uzyskania dofinansowania. Zdarza się też, że takie firmy po podpisaniu dokumentów i pobraniu pieniędzy nie dostarczają sprzętu – dodaje dyrektor.

Aby sprawdzić warunki dofinansowania do zakupu przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych ze środków PFRON za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach i upewnić się czy jest ono rzeczywiście możliwe warto skontaktować się z pracownikami PCPR. Trzeba wiedzieć, że nie ma możliwości dofinansowania sprzętu, który został zakupiony przez osobę niepełnosprawną bez limitu Narodowego Funduszu Zdrowia. Podstawowym wymogiem do uzyskania dofinansowania jest też posiadanie aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Wymagane są również dokumenty: wniosek, który można pobrać ze strony www.pcpr.powiat.kielce.pl lub odebrać osobiście, faktura za zakupione przedmioty wystawiona na osobę niepełnosprawną lub faktura pro forma, kopia zlecenia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, potwierdzona za zgodność z oryginałem przez realizującego zlecenie, zaświadczenie o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu.

Szczegółowe informacje na temat zadań realizowanych dla osób niepełnosprawnych udzielane są od poniedziałku do piątku  w godzinach 7.15-15.15  w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach, ul. Wrzosowa  44, 25-211 Kielce, (Budynek Starostwa Powiatowego w Kielcach ) poziom 0, pokój  38,  bądź telefonicznie pod numerem telefonu:  041 200-17-02.

do góry
Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów