Osoby niepełnosprawne ze wsparciem na własną działalność
5 Kwietnia 2024Kolejne umowy podpisane! Sześć osób z niepełnosprawnościami otrzyma wsparcie finansowe na uruchomienie własnego biznesu. Łączna kwota dofinansowania to 340 tysięcy złotych.
Pieniądze na wsparcie nowo powstałych firm pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach umowy z beneficjentami podpisał starosta kielecki Mirosław Gębski, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk i dyrektor oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Andrzej Michalski.
- Gratuluję Państwu podpisania umów, cieszę się że będziecie mogli rozpocząć swoją wymarzoną działalność gospodarczą. Wszystkiego dobrego na nowej drodze zawodowej - mówił starosta kielecki Mirosław Gębski zwracając się do osób, które otrzymały wsparcie.
- W tej kadencji, to jest od 2019 roku już blisko 200 osób niepełnosprawnych otrzymało wsparcie na założenie własnej działalności gospodarczej, a przedsiębiorcy na utworzenie stanowisk pracy dla osób z dysfunkcjami. Bardzo się z tego cieszymy. Jesteśmy niekwestionowanym liderem w pozyskiwaniu środków na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych - dodał członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk.
Jak powiedział dyrektor PFRON w Kielcach, Andrzej Michalski Starostwo Powiatowe w Kielcach otrzymało z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych -11 milionów 446 tysięcy złotych. - Kieleckie starostwo na czele ze starostą Mirosławem Gębskim jest najbardziej aktywne jeżeli chodzi o przekazywanie środków PFRON dla osób z niepełnosprawnościami lub dla pracodawców, którzy zatrudniają te osoby.
Wśród osób, które otrzymały promesy była Jolanta Balińska z gminy Chmielnik. - Starałam się o dotację na otworzenie zakładu krawieckiego i udało się. Otrzymałam 35 tysięcy złotych. To dla mnie bardzo duże wsparcie, dzięki któremu będę mogła kupić nowoczesne maszyny do szycia - powiedziała.
Dotację na uruchomienie własnej firmy otrzymał także Grzegorz Graczyk z gminy Nowiny. - Dotacja w kwocie 60 tysięcy złotych to dla mnie bardzo duża pomoc. Pieniądze przeznaczę na zakup sprzętu ogrodniczego do pielęgnacji ogrodów - mini traktor, glebogryzarkę. Zdecydowałem się na działalność gospodarczą, ponieważ mam problemy zdrowotne, a własna firma pozwoli mi na utrzymanie się na rynku pracy.
Na podpisanie umów oczekuje kolejnych 10 bezrobotnych osób z niepełnosprawnościami, które chcą pozyskać środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Ponadto został też złożony 1 wniosek na utworzenie stanowiska pracy dla osoby z dysfunkcjami.