Ogromna susza w lasach. Wysokie ryzyko pożarów
23 Kwietnia 2020Po poniedziałkowym złagodzeniu obostrzeń związanych z koronawirusem możemy już wchodzić do lasów. Mimo to musimy zachować najwyższą ostrożność, także w związku z ogromną suszą panującą w leśnych kompleksach.
Tylko w tym roku doszło już do 127 pożarów Lasów Państwowych w regionie radomskim i świętokrzyskim: 19 dotyczyło Nadleśnictwa Kielce, gdzie spłonęło ponad 10 hektarów poszycia leśnego, 2 Nadleśnictwa Zagnańsk, po 1 nadleśnictwa Chmielnik, Daleszyce i Łagów.
- Sytuacja wygląda bardzo źle. Jest dramatycznie sucho. W godzinach południowych wilgotność osiąga około 10%. To wartość krytyczna, porównywalna z wilgotnością kartki papieru. Gdyby spadła poniżej, moglibyśmy ją porównać do wilgotności pieprzu – alarmuje Roman Wróblewski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kielce.
Do wszystkich 19 pożarów odnotowanych w Nadleśnictwie Kielce doszło tylko w kwietniu, bo jak mówią leśnicy, kwiecień i maj to dla lasów najbardziej „palne” miesiące w roku. By zminimalizować straty dla ekosystemu, leśnicy zawsze starają się jak najszybciej zlokalizować pożar. Bardzo pomagają w tym samoloty – Dromadery, które brały udział m. in. w akcji gaszenia pożaru w leśnictwie Niewachlów i Słowik.
- Najgorszą rzeczą jest to, że prawie 100% przyczyn pożarów to podpalenia, przechodzące na tereny leśne z wypalanych traw i łąk, albo celowe podłożenie ognia w środku lasu. Szkody są ogromne. To hektary spalonego poszycia, straty dla przyrody, świata roślin i zwierząt. W obecnej sytuacji bezwzględnie nie wolno nam w lesie używać ognia. Ryzyko potężnego pożaru spowodować może nawet odpalenie papierosa. Gdy widzimy takie nieodpowiedzialne zachowania, zwracajmy uwagę, a jeśli to nie pomoże, poinformujmy służby: leśników lub policję – informuje Roman Wróblewski.
We wszystkich nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu (obejmującej również powiat kielecki) obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Od początku tego roku doszło w całej Polsce już do ponad 2 tysięcy pożarów lasu.
Wchodząc do lasu pamiętajmy również o zachowaniu ostrożności w związku z epidemią koronawirusa.