Odnaleźć się na rynku pracy

2 Sierpnia 2010

Doradca zawodowy czeka na niepełnosparwnych mieszkańców powiatu kieleckiego oraz usamodzielniających się wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych w Punkcie Konsultacyjno- Doradczym przy ul. Okrzei w Kielcach.

 

Punkt Konsultacyjno ? Doradczy działa w ramach programu ?Równi lecz różni?, który od ubiegłego roku realizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Uczestnicy projektu mogą w punkcie skorzystać z porad psychologa, prawnika, specjalisty do spraw osób niepełnosprawnych czy doradcy zawodowego. Ten ostatni czeka na osoby niepełnosprawne, które nie potrafią odnaleźć się na rynku pracy, mają problemy z określeniem swoich mocnych stron czy wyborem zawodu. Z jego porad mogą również skorzystać usamodzielniający się wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowawczych z terenu powiatu kieleckiego.

- Niewystarczające kwalifikacje, dyskryminacja na rynku pracy, brak motywacji i wiary we własne możliwości ? to problemy wielu osób niepełnosprawnych ? mówi Anna Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach. Dodaje ona, że młodzi ludzie opuszczający domy dziecka czy rodziny zastępcze mają problemy z  wyborem zawodu, co powoduje  częste zmiany kierunków kształcenia i trudności w sprecyzowaniu swoich planów życiowych. Dlatego tak ważne jest, by mogły one skorzystać z pomocy specjalisty, który poświęci im czas na rozmowę, wspólne określenie problemów i wskaże drogi ich rozwiązania.

W Punkcie Konsultacyjno-Doradczym przy ul. Okrzei 18 w Kielcach niepełnosprawni i osoby usamodzielniające się mogą skorzystać z indywidualnych porad oraz zajęć grupowych, które prowadzone są w formie warsztatowej.

- Celem jest określenie predyspozycji naszych klientów do wykonywania poszczególnych zawodów poprzez ukierunkowanie ich na odpowiednie tory rozwoju zawodowego - tłumaczy Marcin Kulewski, doradca zawodowy. ? Pomagamy w poszukiwaniu ofert pracy, przeprowadzamy testy kompetencyjne, które określą  mocne i słabe strony danej osoby, prowadzimy warsztaty z pisania cv czy listów motywacyjnych, weryfikujemy doświadczenie zawodowe z potrzebami rynku pracy. Główny cel jaki nam przyświeca to dopasować ścieżkę kształcenia i rozwoju zawodowego do potrzeb klienta.

Doradcy tak prowadzą pracę z osobami zgłaszającymi się do punktu, by rozbudzić w nich wiarę w siebie, nauczyć samodzielności. Pokazują im jak szukać ofert pracy, jak napisać cv, ale nie wyręczają ich.

W ramach projektu ?Równi lecz równi? przewidziano w tym roku 200 godzin poradnictwa zawodowego.

Doradca zawodowy dyżuruje w Punkcie Konsultacyjno-Doradczym przy ul. Okrzei 18 w Kielcach. Na spotkanie z nim można  umówić się telefonicznie ? tel. 41 314-49-87.

Wszystkich chętnych niepełnosprawnych mieszkańców powiatu kieleckiego i osoby usamodzielniające się zapraszamy także do skorzystania z porady psychologa, doradcy do spraw osób niepełnosprawnych i prawnika.

do góry
Jest przetarg na rozbudowę szpitala w Chmielniku Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania Dwie "powodziówki" będą remontowane W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów