Odbyła się sesja Rady Powiatu
30 Stycznia 2025Kwestie granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz utworzenie klas mundurowych - to najważniejsze kwestie poruszane na dzisiejszej sesji Rady Powiatu.
Na początku sesji, starosta kielecki Tomasz Pleban wniósł do porządku obrad wniosek o dodanie uchwały w sprawie uzgodnienia zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
- W związku z pismem Ministra Klimatu i Środowiska, które wpłynęło do starostwa w tym tygodniu, w sprawie prac prowadzonych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wznawiającego prace legislacyjne związane ze zmianami granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, wnoszę o uwzględnienie opinii w tej sprawie na sesji - argumentował starosta Tomasz Pleban.
Radni jednomyślnie poparli wniosek starosty i jednomyślnie wyrazili zgodę na zmianę granic ŚPN poprzez przyjęcie propozycji przedstawionych w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów, które przewiduje ponowne włączenie nieruchomości na Świętym Krzyżu, stanowiących własność skarbu państwa, w granice parku. Pozwoli to na przywrócenie integralności terytorialnej parku w obrębie głównego kompleksu obejmującego pasmo Łysogór.
W tej sprawie, przed głosowaniem, głos zabrał dyrektor ŚPN, Jan Reklewski:
- W obecnym projekcie mamy dwie drobne, ale istotne zmiany. Jedna zmiana dotyczy działki pod wieżą z nadajnikiem na Świętym Krzyżu, która zostaje wyłączona z dedykowania do dzierżawy wieczystej przez Świętokrzyski Park Narodowy, który zamyka pewien spór między Parkiem a Starostwem Powiatowym w tym zakresie. Druga zmiana dotyczy ponownego włączenia w obszar Świętokrzyskiego Parku Narodowego trzech działek na Świętym Krzyżu, na którym zlokalizowany jest mały budynek - szpitalik zachodnie skrzydło i działka z drogą gospodarczą. Te trzy działki, podobnie jak ta pod nadajnikiem, mają wejść w obszar Parku, ale nie przechodzą w użytkowanie wieczyste ŚPN. W mojej opinii jest to dobra propozycja, która z jednej strony pozwala ojcom misjonarzom oblatom funkcjonować normalnie, ale z drugiej strony wycisza pewne emocje wokół Świętego Krzyża - mówił dyrektor Jan Reklewski.
Obecny na sesji, superior o. Rafał Kupczak również wyraził zadowolenie z przebiegu głosowania nad rozporządzeniem. - W naszej ocenie to najlepsze rozwiązanie, które sprawia, że wszystko na Świętym Krzyżu będzie objęte nadzorem parku i wyciszy wszelkie dyskusje. Decyzje podejmowaliśmy wspólnie, na bieżąco byliśmy informowani o postępach i przygotowanej dokumentacji. Na dzień dzisiejszy to najlepsze rozwiązanie- ocenił superior.
Radni podczas sesji ustalili także plan dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Kielecki, maksymalną kwotę dofinansowania opłat pobieranych przez placówki doskonalenia nauczycieli, szkoły wyższe i inne podmioty, których zadania statutowe obejmują doskonalenie zawodowe nauczycieli oraz formy i specjalności kształcenia, na które przyznawane jest dofinansowanie.
Podjęto także decyzje dotyczące ustalenia wysokości dotacji dla niepublicznych szkolnych schronisk młodzieżowych, trybu udzielania i rozliczania dotacji z budżetu Powiatu Kieleckiego dla publicznych placówek prowadzonych przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz dla niepublicznych podmiotów oświatowych. Ustalono również tryb przeprowadzania kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania tych dotacji.
Radni wyrazili zgodę na złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na utworzenie oddziałów o profilu mundurowym w liceach ogólnokształcących w Powiatowym Zespole Szkół w Chmielniku, w w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie oraz w Powiatowym Zespole Szkół w Chęcinach.