Od 15 lat promuje nasz region
4 Grudnia 2017
Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego obchodzi jubileusz 15–lecia działalności. Powiat kielecki jest jej członkiem.
Misją ROT jest wspieranie rozwoju i promocja turystyki województwa świętokrzyskiego. Organizacja skupia jako członków - zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne, a także stowarzyszenia. Współdziała z organami administracji rządowej, władzami samorządowymi, branżą turystyczną, jak również wszystkimi podmiotami działającymi na rzecz rozwoju turystyki.
Ogromne znaczenie w działaniach promocyjnych naszego regionu mają imprezy kulturalne organizowane przez Regionalną Organizację Turystyczną, które bez wątpienia uatrakcyjniają jego wizerunek. Do najbardziej znanych wydarzeń należą - "Sabat czarownic" czy "Kabaretowe wakacje z duchami'.
W Kieleckim Centrum Kultury w Kielcach odbyła się gala jubileuszowa, w której uczestniczyli wicestarosta kielecki Zenon Janus, członek Zarządu Powiatu Marek Kwiecień i przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jan Cedro.
- Potencjał turystyczny naszego regionu jest ogromny, dlatego warto w sposób nowoczesny, atrakcyjny, a przede wszystkim - skuteczny, promować atrakcje świętokrzyskiego - mówił wicestarosta Zenon Janus, który jest członkiem Zarządu ROT.
Starostwa Powiatowego w Kielcach otrzymało wyróżnione za twórczy wkład w rozwój i promocję świętokrzyskiej turystyki oraz wieloletnią, partnerską współpracę przy tworzeniu silnej marki regionu.
W trakcie gali na scenie Kieleckiego Centrum Kultury można było zobaczyć Krzysztofa K.A.S.A. Kasowskiego, kabaret "Czwarta fala", Kielecki Teatr Tańca oraz uczestników talent show "Bitwa na głosy".
W najbliższym czasie powiat kielecki wzbogaci się o kolejne atrakcje turystyczne, takie jak: Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi oraz szlak „Śladami kultury benedyktyńskiej” w gminach Bodzentyn, Bieliny, Łagów i Pawłów.
Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich powstanie poprzez rozbudowę amfiteatru istniejącego na terenie Centrum Kulturowo – Archeologicznego w Nowej Słupi. Będzie to miejsce, w którym poznamy tajemnice legend świętokrzyskich i historię Gór Świętokrzyskich. - Park zamieni opowieści spisane tylko na kartach książek przez historyków i etnografów w świat niemal realny, stworzony poprzez najnowocześniejsze multimedia, które gwarantują poczucie rzeczywistości 3D lub 5D, a więc takie, gdzie widz nie tylko widzi, ale i czuje. Wchodząc do Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, turysta od razu zanurza się w świecie legend. Tradycyjna baśniowa scenografia, połączona ze zdobyczami najnowocześniejszych technik, stosowanych w rozrywce, zagwarantuje widzowi pełne i kompletne doznania w zakresie poznawanych przez niego podań – tłumaczy Piotr Sepioło, dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi.
Szlak „Śladami kultury benedyktyńskiej” będzie przypominał historię skupionych wokół niego gmin, z wykorzystaniem tradycji, symboliki, legend, istniejących zabytków i ciekawostek przyrodniczych. Projekt zakłada łączenie historii, w tym zabytków, np. ruin bodzentyńskiego zamku, z nowoczesnymi technologiami. Turysta za pomocą tzw. wirtualnej rzeczywistości przeniesie się z ruin fortecy w czasy jej świetności. Niewykluczone, że podczas wędrówki po komnatach spotka króla Władysława Jagiełłę.
W Pawłowie powstanie Ośrodek Dokumentacji Historii, w którym każdy mieszkaniec regionu będzie mógł nagrać swoje wspomnienia lub przekazywane z pokolenia na pokolenie opowieści o regionie. Z kolei w Łagowie będzie można poznać tradycje kamieniarskie, kulinarne i rękodzieło. W Hucie Szklanej powstanie ogród sensoryczny, w którym będzie można poznać Góry Świętokrzyskie za pomocą zmysłów – poczuć intensywną woń ziół i drzew, np. jabłoni, których uprawy uczyli miejscową ludność benedyktyni. W planach jest też rozbudowa Osady Średniowiecznej, gdzie powstaną nowe stanowiska.
– Szlak „Śladami kultury benedyktyńskiej” jest szlakiem kulturowym. Poprzez jego realizację chcemy pokazać, jak ważne były działania i obecność benedyktynów w naszym regionie, ich wpływ na edukację, kulturę i rozwój społeczeństwa – informuje Anna Łubek, dyrektor Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach.
