Obudzić nadzieję
13 Lutego 2015W starostwie odbyło się spotkanie z zawodowymi rodzinami zastępczymi z powiatu kieleckiego.
Na spotkanie szkoleniowe z przedstawicielkami Świętokrzyskiego Ośrodka Adopcyjnego zostały zaproszone zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego z terenu powiatu kieleckiego.
- Spotkanie ma służyć usystematyzowaniu wiedzy z zakresu systemu pieczy zastępczej, w związku z zeszłorocznymi zmianami w regulującej tę kwestię ustawie - powiedziała Anna Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.
W powiecie kieleckim funkcjonuje 5 placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego oraz 10 zawodowych rodzin zastępczych. Pod ich opieką pozostaje w tej chwili 81 dzieci.
- Wasza rola jest bardzo ważna. Chcemy państwu pomagać i jesteśmy otwarci na współpracę - zwrócił się do zebranych członek Zarządu Powiatu w Kielcach Bogdan Gierada.
Prowadzące spotkanie pedagog Anna Stawska i psycholog Agnieszka Sołtys zwróciły uwagę, że dziecko, które przebywa w rodzinie zastępczej powinno być informowane o tym, co dalej będzie się działo w jego życiu.
- Rodziny zastępcze wypełniają swoją rolę czasowo, muszą od początku przygotowywać dziecko na zmianę środowiska. Jeśli nie jest możliwy powrót do rodziny biologicznej, dziecko trafia do ośrodka adopcyjnego. Chodzi o to, by w dziecku przyjętym pod opiekę budzić nadzieję na znalezienie nowych rodziców, a nie wywoływać strach - powiedziała Agnieszka Sołtys.
Rodzice zastępczy mogli podzielić się swoimi obawami: - Nie chcielibyśmy wywoływać w przychodzących do nas dzieciach, które często są skrzywdzone, napięcia że zostaną znów przeniesione - mówili.
Przedstawicielki Świętokrzyskiego Ośrodka adopcyjnego tłumaczyły, jak radzić sobie z takimi emocjami i jak komunikować się z wychowankami w pozytywny sposób.
- Takie spotkania są bardzo przydatne. Cieszymy się, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i samorząd powiatu kieleckiego wspierają nas w naszej pracy - podsumowali spotkanie rodzice zastępczy.