Obradowali o zdrowiu psychicznym

18 Stycznia 2018
 

Odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu Koordynującego Realizację Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego na lata 2018-2022.

W posiedzeniu Zespołu wzięło udział 10 członków. Spotkanie rozpoczął Przewodniczący - Bogdan Gierada, który przybliżył zadania, które wynikają z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 lutego 2017 r. w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022.

- Temat zdrowia psychicznego jest bardzo ważny, istnieje konieczność długoplanowej dbałości o zdrowie psychiczne ze szczególnym uwzględnieniem nie tylko leczenia, czyli tzw. działań naprawczych, ale również profilaktyki i edukacji w tym zakresie. Stąd podczas spotkania chcemy przedstawić drugą wersję opracowanego przez Zespół „Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego na lata 2018-2022” – powiedział Bogdan Gierada.

Opowiedział również o spotkaniu, które odbyło się z Anną Nocuń - dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i Adamem Jarubasem - Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego. Zaznaczył, że tylko Powiat Kielecki podjął działania, które wynikaj z rozporządzenia. - Praca Zespołu dobiega końca - mówił podkreślił.

W kolejnym punkcie spotkania Stanisław Furmanek- Naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej podziękował za współpracę. Następnie przedstawił prezentację II wersji „Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego na lata 2018-2022”. Szczególnie skupił się na działaniach szczegółowych do załączników Programu. Przedstawił niektóre przykłady zgłaszanych zadań przez członków Zespołu. Zaznaczył, że jego celem jest realizacja zadań w zakresie promocji zdrowia psychicznego, zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej oraz innych form pomocy niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym i społecznym.

Podkreślił, że Zespół powinien czynić starania aby zawarte w Programie dane były aktualne, rzetelne i wyczerpujące. Jednak w trosce o zdrowie psychiczne mieszkańców Powiatu Kieleckiego powinien być on w razie potrzeby aktualizowany, po dokonaniu oceny realizacji poszczególnych zadań Programu.

W następnym punkcie posiedzenia Terasa Dzik- członek Zespołu zaznaczyła, że zadania które zawierają załączniki do Programu nie należą tylko do ich realizatorów.  - Każdy może zgłosić propozycje do III Części Programu- mówiła Teresa Dzik.

Michał Gaweł- Członek Zespołu opowiedział o działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach. Zaznaczył, że organizowane przez Urząd, Targi Pracy są skierowane też do osób z zaburzeniami psychicznymi. Z kolei Paulina Maciąg- członek Zespołu opowiedziała o spotkaniu pracownika Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach z uczestnikami WTZ w Osinach. Nadmieniła, że nie był to specjalista, który zdiagnozował uczestników pod względem kwalifikacji do pracy. Dodała, że zmienia się ustawa o rehabilitacji społecznej i zawodowej.

Następnie członkinie Zespołu: Beata Osmólska- Kaleta, Karolina Piłat wraz z Martą Nowak zaproponowały działanie szczegółowe do załącznika nr 3 Programu. - Będzie polegało ono na utworzeniu punktu konsultacyjnego Powiatowych Poradni Psychologiczno- Pedagogicznych w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach - mówiły. Zaznaczyły, że specjaliści z Poradni pracowaliby od 4 kwartału 2018 r do końca 2 kwartału 2019 r., raz w miesiącu po 4 h.

Stanisław Furmanek- Naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej wspomniał o przewodniku informującym o lokalnie dostępnych formach opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi, który wstępnie został opracowany przez Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej.

 

do góry
Czekamy na dary dla rodaków z Wileńszczyzny Sumita z Bodzentyna Mistrzem Polski Nowi sołtysi w gminie Strawczyn W piątek sesja Rady Powiatu Powiat inwestuje w szpital przy Prostej Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów