Obradowała komisja zdrowia

25 Października 2024

Plany naprawcze placówek powiatowej służby zdrowia zdominowały posiedzenie Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych, która zebrała się przed sesją Rady Powiatu.Obrady komisji zdrowia

W obradach uczestniczyli: wicestarosta Tomasz Dulny, skarbnik powiatu Anna Moskwa, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach Rafał Szpak, dyrektor Szpitala Powiatowego w Chmielniku Grzegorz Piwko, dyrektora Powiatowego Centrum Usług Medycznych Jarosław Wrzoskiewicz, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Dominika Kąsek, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodziniew Kielcach Anna Florczyk - Bielna.

Obrady prowadził przewodniczący komisji Robert Kaszuba.

W trakcie spotkania radni zapoznali się z aktualną sytuacją ekonomiczno-finansową Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach i Powiatowego Centrum Usług Medycznych w Kielcach oraz programami naprawczymi tych placówek na lata 2024-2026.

Propozycje działań naprawczych i rozwojowych PCUM w Kielcach przedstawił dyrektor placówki Jarosław Wrzoskiewicz. Nadmienił, że Podstawowa Opieka Zdrowotna przynosi dochody. Dodatkowo od nowego roku planowane jest wprowadzenie tzw. opieki koordynowanej w POZ, która ma jeszcze bardziej poprawić jakość oraz efektywność opieki nad pacjentami. Oznacza to, że lekarz POZ może zlecić pacjentowi dodatkowe badania, które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty - poinformował dyrektor. O ile podstawowa opieka zdrowotna jest dochodowa, to niskie przychody przynosi opieka specjalistyczna, co skutkuje stratami - dodał.  W PCUM działa 14 poradni specjalistycznych. - Koszty są coraz większe, a pieniędzy z NFZ nie przybywa - tłumaczył dyrektor PCUM.

O programie naprawczym Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka Szpital Specjalistyczny w Kielcach na lata 2024-2026 opowiadał dyrektor Rafał Szpak. Poinformował, że plan naprawczy z bieżącego roku jest kontynuacją tego przyjętego w 2023 roku, ale został on poszerzony o nowe działania wynikające z aktualnej sytuacji lecznicy. Dyrektor mówił o działaniach, które mają pomóc w ustabilizowaniu jej sytuacji finansowej. Zaznaczył, że jest ona m.in. wynikiem problemów z finansowaniem ze strony NFZ i spadku liczby porodów.

Głównym celem strategicznym programu naprawczego szpitala przy ulicy Prostej w Kielcach jest utrzymanie przewagi konkurencyjnej w zakresie wysoko specjalistycznych procedur zabiegowych z zakresu szeroko pojętej endoskopii oraz chirurgii piersi. Kolejne cele strategiczne programu naprawczego ŚCMiN zakładają osiągnięcie trendu wzrostowego, który doprowadzi do ustabilizowania się finansów placówki oraz poprawę jakości udzielanych usług medycznych, wprowadzanie nowych usług oraz wzrost dostępności do świadczeń i nowoczesnych technologii medycznych. Kolejny cel programu naprawczego to wzrost efektywności zarządzania zasobami placówki. Chodzi tu o restrukturyzację zatrudnienia. - Zadania naprawcze są rozłożone do 2026 roku. Część z nich została już zrealizowana, jak choć budżetowanie oddziałów, które przynosi wymierne korzyści. To tzw. procent dla lekarza - mówił dyrektor.

Dyrektor Szpak poinformował również o planowanej modernizacji i przeniesieniu do nowej lokalizacji odcinka położnictwa. Jest to konieczne ze względu na obowiązujące przepisy. Wprowadzono ustawę o jakości w opiece zdrowotnej, która nakłada posiadanie przez szpitali akredytacji potwierdzających spełnianie standardów dotyczących warunków lokalowych czy wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną w związku z udzielanymi świadczeniami.

Podczas obrad komisji zdrowia zdrowia głos zabrał także dyrektor Szpitala Powiatowego w Chmielniku, Grzegorz Piwko. Placówkę czeka znaczna modernizacja i rozbudowa. Szpital planuje także budowę nowego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (ZOL). Miały w tym pomóc środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Dyrektor poinformował, że po analizie zapisów, zawarte w nich warunki nie są korzystne do złożenia wniosku przez szpital w ramach tego działania. - Wiązałoby się to między innymi z likwidacją co najmniej 9 łóżek szpitalnych i utworzeniem w zamian co najmniej 15 łóżek ZOL. Lecznica dysponuje 55 łóżkami szpitalnymi. Po likwidacji 9 łóżek byłby to najmniejszy szpital powiatowy w Polsce - mówił dyrektor.

- Przy przekształceniu łóżek - 4 z oddziału chirurgii i 5 z oddziału chorób wewnętrznych zmieniłaby się kwota ryczałtu określonego w umowie z NFZ, a w konsekwencji doszłoby do spadku dochodów szpitala. Powinniśmy skupić się teraz na przygotowaniu projektu koncepcji nowego ZOL- u i poszukiwać korzystniejszych źródeł finansowania - dodał dyrektor.

Jak wyliczał, w ramach kryteriów wyboru projektów punktowana jest sytuacji finansowa lecznicy z ostatnich 3 lat, kryteria demograficzne, gęstość zaludnienia, czy wskaźnik obłożenia łóżek, za które jak zaznaczył dyrektor nie otrzymalibyśmy punktów lub ich najmniejszą liczbę.

Niekorzystny jest również krótki termin realizacji inwestycji. Przewidywane jest półtora roku na wybudowanie i wyposażenie obiektu. Przyjmowanie pacjentów miałoby odbywać się od lipca 2026 roku.

Przewodniczący komisji Robert Kaszuba wyraził swoje wątpliwości związane z rezygnacją w konkursie o dofinansowanie z KPO. Jak twierdził ten projekt byłby uzupełnieniem tego, dotyczącego rozbudowy szpitala. - Przy założeniu likwidacji 9 łóżek szpitalnych i tak planowane jest finalnie utworzenie dodatkowych 29 łóżek szpitalnych w tym 6 dedykowanych ZOL.

Rezygnacją z udziału w konkursie KPO była zaskoczona radna Małgorzata Popiel.

Wicestarosta Tomasz Dulny tłumaczył, że rezygnacja z wniosku do KPO jest podyktowana dobrem szpitala w Chmielniku i jego pacjentów, a także niedoprowadzeniem do konfliktu między realizowanym obecnie wnioskiem rozbudowy lecznicy a budową ZOL-u. Przedstawił także stanowisko Zarządu w tej sprawie. - Rozbudowa szpitala w Chmielniku zakłada zwiększenie łóżek szpitalnych, a nie ich likwidację na rzecz ZOL-u. Po dogłębnej analizie tych dwóch wniosków doszliśmy do przekonania, że przystąpienie do projektu KPO byłoby bardzo ryzykowne.

 

 

 

 

 

 

 

do góry
Zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów