Obradowała Rada Kombatantów
22 Października 2024Po raz pierwszy w nowej kadencji zebrała się Powiatowa Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Staroście Kieleckim. Podczas posiedzenia, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Kielcach wybrano nowe prezydium Rady.
Posiedzeniu przewodniczył starosta kielecki Tomasz Pleban, który przypomniał, że Powiatowa Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych jest organem opiniodawczo - doradczym starosty w sprawach istotnych dla kombatantów. Jej celem jest także współpraca z samorządem powiatu przy organizacji obchodów rocznic historycznych i świąt narodowych, ochrona miejsc pamięci narodowej.
- Dziękuję Państwu za to, że jesteście, że chcecie uczestniczyć w posiedzeniach Rady. Utrwalacie etos i tradycje w pamięci narodowej, bierzecie udział w uroczystościach rocznicowych i patriotycznych. Dbacie o przekazywanie tych wartości kolejnym pokoleniom - podkreślił starosta.
W posiedzeniu Rady wzięli udział przedstawiciele stowarzyszeń kombatantów oraz ofiar represji z terenu powiatu kieleckiego: Związku Sybiraków w Kielcach, Związku Solidarności Polskich Kombatantów, Staropolskiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych.
W posiedzeniu uczestniczyli także zaproszeni goście, m.in. Paweł Perchel Przewodniczący Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych.
Obecna była dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Dominika Kąsek.
Wybrano nowe prezydium Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Staroście Kieleckim. Przewodniczącą została Alina Buczyńska ze Związku Solidarności Polskich Kombatantów, a Wiceprzewodniczącym Jan Masternak ze Związku Sybiraków w Kielcach.
Podczas posiedzenia o roli Archiwów Państwowych w zachowaniu świadectw przeszłości dotyczących kombatantów oraz ich walki o wolność i niepodległości opowiadała dr Wiesława Rutkowska, dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach i Konrad Maj młodszy archiwista z Oddziału V kieleckiego archiwum. Zachęcali kombatantów, osoby represjonowane, by przekazywali dokumenty związane z ich działalnością do zasobów Archiwum Państwowego, które właściwie je zabezpieczy dla przyszłych pokoleń. Przechowywane w domowych archiwach dokumenty, fotografie, albumy, odznaczenia i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii.
Posiedzenie Rady uświetnił występ artystyczny Michaliny Perlak, uczennicy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, laureatki konkursu recytatorskiego „...gdy nad głowami świszczą kule...”- poezja i proza okresu II wojny światowej, organizowanego przez IPN. W jej wykonaniu usłyszeliśmy piosenki patriotyczne oraz wiersz Tadeusza Różewicza.
Zebrani otrzymali z rąk starosty kieleckiego drobne upominki.