Obradował Zarząd Powiatu w Kielcach
20 Kwietnia 2016Zarząd Powiatu w Kielcach podjął uchwałę w sprawie zasad realizacji w 2016 roku programu „Aktywny samorząd”, finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Program w 2016 roku obejmuje formy wsparcia w dwóch modułach. Realizatorem programu „Aktywny samorząd” w powiecie kieleckim jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.
W ramach modułu pierwszego programu „Aktywny samorząd” obszary wsparcia obowiązujące w 2016 roku podzielono na trzy obszary A, B, C i D. Dotyczą one likwidacji barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową, w tym likwidację bariery transportowej, barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym, w poruszaniu się czy pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej.
- W ramach tych obszarów osoba niepełnosprawna może liczyć na pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B, pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego czy może też uzyskać dofinansowanie do szkoleń – mówiła Anna Bielna, dyrektor PCPR w Kielcach. – W ramach obszaru C osoba niepełnosprawna ma zapewnienia sprzętowe w utrzymaniu sprawności technicznej wózka inwalidzkiego czy zakupie protezy kończyny. W obszarze D niepełnosprawny może liczyć na pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej.
Moduł II obejmuje pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym poprzez dofinansowanie kosztów edukacji w szkole policealnej, kolegium, lub szkole wyższej(studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, ,jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe lub doktoranckie prowadzone za przez szkoły wyższe w systemie stacjonarnym lub niestacjonarnym zaocznym lub eksternistycznym w tym również za pośrednictwem Internetu.
Zarząd podjął także zgodę na przekazania sprzetu komputerowego dla Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa. – Są to drukarki laserowe, monitory, stacje robocze, łącznie siedem zestawów komputerowych – wyliczał Michał Ściwiarski, kierownik Zespołu ds. Informatyzacji kieleckiego starostwa.
Podczas środowego posiedzenia, Zarząd wyraził zgodę na wdrożenie innowacji pedagogicznej pn. „Edukacja policyjno – prawna”, „Edukacja pożarniczo – prawna”, i „Ratownik Medyczny” w Liceum Ogólnokształcącym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.
- Wprowadzenie innowacji pedagogicznej nie wymaga przyznania szkole dodatkowych pieniędzy, a zajęcia edukacyjne będą prowadzone w ramach przedmiotów uzupełniających zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej – mówiła Teresa Dzik, kierownik Zespołu ds. Edukacji.