Obradował Konwent Powiatu Kieleckiego

6 Września 2024

W Starostwie Powiatowym w Kielcach odbył się Konwent samorządu Powiatu Kieleckiego z udziałem włodarzy miast i gmin. Podczas spotkania omówiono kluczowe kwestie dotyczące infrastruktury drogowej, inwestycji, geodezji, budownictwa oraz komunikacji.Konwent Powiatu Kieleckiego

Gospodarzem spotkania był starosta kielecki Tomasz Pleban, który powitał przybyłych na konwent wójtów i burmistrzów z terenu powiatu kieleckiego.
- Konwent jest okazją do spotkania się i wymiany doświadczeń, pomysłów między przedstawicielami różnych gmin, co ma na celu lepszą koordynację działań i wspólne rozwiązywanie problemów. Takie spotkania służą także omówieniu aktualnych wyzwań, przed którymi stoją samorządy - mówił starosta.

W trakcie konwentu poruszono tematy związane z modernizacją i budową dróg, w celu poprawy bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców. Dyskutowano o planach modernizacji istniejących dróg oraz budowie nowych tras, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa i płynności ruchu. Poruszono również kwestie związane z finansowaniem tych inwestycji oraz harmonogramem prac. Była także mowa o zimowym i letnim utrzymaniu dróg.
- Planujemy zainwestować w zakup nowego sprzętu, który będzie wykorzystywany całorocznie przez Powiatowy Zarząd Dróg - poinformował starosta kielecki Tomasz Pleban.

Dyskutowano również o planowanych inwestycjach, które mają na celu rozwój regionu oraz poprawę jakości życia mieszkańców. Jedną z największych inwestycji prowadzonych przez Powiat Kielecki jest rozbudowa Szpitala Powiatowego w Chmielniku. - Chcemy by pierwsze prace związane z rozbudową lecznicy rozpoczęły się jeszcze w tym roku. W ramach inwestycji zostanie powiększony m.in. oddział alergologiczny. Prace potrwają dwa lata- mówił wicestarosta kielecki Tomasz Dulny.
- To bardzo wyczekiwana inwestycja nie tylko przez mieszkańców Chmielnika. Gratuluję - mówił burmistrz Chmielnika Paweł Wójcik.

Podczas konwentu omówiono także tematy związane z komunikacją i transportem. - Rejestracja pojazdów w wydziale komunikacji w kieleckim starostwie, a także w naszych 9 filiach na terenie powiatu odbywa się płynnie. Wpłynęło na to w znacznym stopniu wprowadzenie rejestracji internetowej - zaznaczył członek Zarządu Powiatu w Kielcach Cezary Majcher. Ponadto poinformował on o bieżących zadaniach realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach. To przede wszystkim szeroki wachlarz pomocy dla osób bezrobotnych, m.in. dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. - Zainteresowanie tą formą wsparcia jest bardzo duże. Podczas ostatniego naboru wpłynęło ponad 160 wniosków o dofinansowanie. Powstaną 44 nowe firmy w powiecie - mówił. Jak dodał, przed ogłoszeniem każdego naboru gminy będą otrzymywać informacje na ten temat, by mogły na czas poinformować mieszkańców o składaniu wniosków do konkretnych programów.

W zakresie geodezji i budownictwa omówiono nowe projekty oraz aktualne wyzwania, z którymi borykają się samorządy. Poruszono tematy związane z aktualizacją map geodezyjnych oraz wdrażaniem nowoczesnych technologii w geodezji, co ma na celu usprawnienie procesów planowania przestrzennego i zarządzania nieruchomościami. - W lipcu tego roku podpisaliśmy porozumienie z Głównym Geodetą Kraju dotyczące finansowania prac geodezyjnych polegających na cyfryzacji map i dokumentów znajdujących się w prowadzonym przez starostę kieleckiego zasobie geodezyjnym - poinformował członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana.

O programach realizowany przez wydział rolnictwa opowiadał członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mirosław Gębski. To między innymi wsparcie finansowe dla gmin do zakupu drzew i krzewów miododajnych.

Podczas spotkania włodarze gmin przedstawili swoje pomysły na usprawnienie współpracy między gminami a powiatem. Jednym z głównych tematów była poprawa stanu chodników oraz zarastających rowów, które stanowią obecnie duży problem dla wielu gmin. W związku z tym zaplanowano przygotowanie szczegółowego planu pracy, który ma na celu rozwiązanie tych problemów i poprawę infrastruktury na terenie gmin.
Podczas spotkania burmistrz Morawicy, Marian Buras, zaproponował wykonanie chodników z betonu, co miałoby zwiększyć ich trwałość i estetykę.
Radny Robert Kaszuba dodał, że takie chodniki mogłyby również pełnić funkcję ścieżek rowerowych, co przyczyniłoby się do poprawy infrastruktury rowerowej i bezpieczeństwa rowerzystów.

W konwencie brali udział także radni powiatowi: Anna Kosmala i Paweł Brola oraz Anna Piotrowska zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.

 

 

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Kombatanci współpracują z Archiwum Państwowym "Piekoszowianie" obchodzą okrągły jubileusz Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów