Obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w powiecie kieleckim

10 Listopada 2017

Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości. Następnie, pod przewodnictwem bp Jana Piotrowskiego, odprawiona zostanie  msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej, po której uczestnicy udadzą się przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na Plac Wolności.  O godz. 14.00 na rozpocznie się tam festyn "Legionowe Kielce, Legionowy Garnizon". Obecni będą żołnierze w historycznym umundurowaniu oraz sprzęt wojskowy, który uczestniczył w kampanii wrześniowej w 1939 roku. O godz. 15.00 będzie można wziąć udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.

O godz. 9.10 spod remizy OSP w Daleszycach poczty sztandarowe przejdą pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, po czym zebrani wezmą udział we mszy świętej w kościele parafialnym o godz. 10.00. Następnie odbędzie się przemarsz pod obelisk na cmentarz parafialny, na którym nastąpi złożenie kwiatów i odczytanie apelu poległych.

Obchody rozpocznie msza święta o godz. 10.00 w kościele parafialnym w Chmielniku, po której Artystyczna Drużyna Harcerska zagra koncert. O godz. 11.30 uczestnicy uroczystości udadzą się do Parku Niepodległości, gdzie nastąpi złożenie kwiatów i zniczy przed tablicą upamiętniającą Józefa Piłsudskiego oraz przed Pomnikiem Wdzięczności. O godz. 12.00 odbędzie się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej, po którym rozpocznie się VII edycja konkursu kulinarnego "Smaki gęsiny" w Chmielnickim Centrum Kultury. KGW Siedlecczanie przedstawią widowisko o tematyce ludowo-obrzędowej "Poprawiny, po którym ogłoszone zostaną wyniki konkursu.

O godz. 11.30 w kościele parafialnym w Łagowie młodzież z Gminnego Zespołu Szkół przedstawi program artystyczny, po którym, o godz. 12.00, odprawiona zostanie msza święta z udziałem pocztów sztandarowych. Następnie złożone zostaną kwiaty pod krzyżem misyjnym.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 16.45 w kościele parafialnym w Nowinach. Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Bolechowicach przedstawią montaż słowno-muzyczny, a o godz. 17 rozpocznie się uroczysta msza święta. Po jej zakończeniu wystąpi Gminno-Szkolna Orkiestra Dęta.

Obchody rozpoczną się o godz. 10.30 mszą świętą w kościele parafialnym pw. Św. Bartłomieja Apostoła, po której zaprezentowany zostanie program artystyczny przygotowany przez młodzież ze Szkoły podstawowej w Chęcinach. Następnie uczestnicy wezmą udział w  przemarszu ulicami miasta delegacji reprezentacyjnych,  złożone zostaną również wieńce pod tablicą i pomnikiem upamiętniającym bohaterów narodowych. O godz. 16.00 w Hali Pod Basztami odbędzie się koncert Pieśni Patriotycznych.

Organizatorzy zapraszają na godz. 10. do kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego w Masłowie, gdzie odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny. Następnie o godz. 11.30 w hali sportowej w Masłowie Pierwszym wystąpią chór Masłowianie, Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Michalina Cedro, uczniowie szkoły w Mąchocicach-Scholasterii oraz drużyna harcerska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Masłowie. O godz. 15.00 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem w Wiśniówce oraz koncert Chóru „Żołnierskie Echa”. Obchody zaończy wieczornica w świetlicy w Wiśniówce z udziałem zespołu „Kwiaty Poligonu”.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 15.00 przy pomniku upamiętniającym pomordowanych mieszkańców podczas II wojny światowej, gdzie złożone zostaną kwiaty. Następnie uczestnicy odwiedzą miejsca pamięci w Kakoninie i Hucie Szklanej. O godz.16.00 w kościele parafialnym w Bielinach odbędzie się msza święta. Uroczystości odbędą się także 12 listopada o godz. 13.30 podczas XV Dnia Kultury i Tradycji Gminy Bieliny w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II.  Wystąpią uczniowie klas gimnazjalnych, z repertuarem utworów patriotycznych wystąpi także orkiestra OSP pod batutą Marcina Chlebnego.

O godz. 10.00 w Gimnazjum im. Jana Piwnika Ponurego rozpocznie się II Przegląd Pieśni Patriotycznych, podczas którego zaprezentują się soliści i zespoły z powiatu kieleckiego. Udział w wydarzeniu weźmie prawie 300 uczestników.

 Uroczystości  rozpoczną się mszą świętą o godz. 12.00 w kościele parafialnym. Po mszy korowód uda się pod Centrum Samorządowe, gdzie nastąpi odsłonięcie i uroczyste poświęcenie pomnika „Bohaterom walczącym o Wolną i Niepodległą Polskę”. Następnie w  Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy odbędzie się część artystyczna z repertuarem patriotycznym.

Uroczystości odbędą się  w kościele pw. Św. Rozalii i Św. Marcina w Zagnańsku. O godz. 11.45 rozpocznie je program historyczno-muzyczny „Polsko, pierwsze imię Twoje – WOLNOŚĆ” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku. O godz. 12.00 rozpocznie się uroczysta msza święta, po której nastąpi złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową umieszczoną na historycznej dzwonnicy. Na zakończenie obchodów organizatorzy zapraszają do domu parafialnego gdzie o 13.30 nastąpi rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego „Gęsina na Św. Marcina”, połączonego z degustacją zgłoszonych potraw.

Uroczystości odbędą się w niedzielę, 12 listopada. Rozpocznie je msza święta o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Nowej Słupi. O godz. 13.00 nastąpi przemarsz pod mogiłę na „Skałce”, gdzie odczytany zostanie Apel Pamięci, żołnierze oddadzą salwę honorową, a zgromadzeni złożą wieńce i zapalą znicze. Na zakończenie obchodów odegrany zostanie sygnał „Śpij Kolego”. Organizatorzy przygotowali także 200 kotylionów narodowych, które będzie można odebrać przed uroczystościami kościelnymi.








do góry
Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji