Obchody 25-lecia Samorządności w Polsce

25 Września 2015
 

Starostwo Powiatowe w Kielcach wspólnie z przedstawicielami wszystkich gmin powiatu kieleckiego oraz osobami które tworzyły i współtworzyły samorządy w regionie świętokrzyskim 27 września będą obchodzić ważną dla samorządowców rocznicę – wejścia w życie ustawy o samorządzie terytorialnym oraz pierwszych wyborów do samorządu terytorialnego.

- 25-lecie pierwszych wolnych wyborów samorządowych postanowiliśmy uczcić debatą z udziałem samorządowców i koncertem musicalowo – operetkowym z udziałem Magdaleny Pilarz-Bobrowskiej i Tomasza Białka oraz Salonowej Orkiestry Camerata z Krakowa. Do włączenia się w to wspólne święto serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców powiatu kieleckiego – zaprasza Michał Godowski, starosta kielecki.

Uroczystości odbędą się 27 września o godz. 16.30 w Sali Widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Mamy dla Państwa wejściówki na to wydarzenie, które można odebrać w Starostwie Powiatowym w Kielcach, pokój 320, nr tel. 41 200 13 92. 

Starosta kielecki Michał Godowski podsumowuje 25-lecie polskiego samorządu.

Rok 2015 to Rok Samorządu Terytorialnego. Jak Pan ocenia reformę samorządu z perspektywy 25 lat?

 - Przeprowadzona w 1990 roku reforma samorządowa to moim zdaniem jedna z najbardziej udanych reform ostatniego 25-lecia. Dała ona początek samorządom gminnych. Kolejnym krokiem była reforma administracyjna, na bazie której powstały powiaty i województwa. To był niezwykle ważny okres w historii naszej samorządności. Przyjęto cały pakiet ustaw samorządowych, na podstawie których przydzielono jednostkom samorządu terytorialnego znacznie większe uprawnienia. Państwo pozwoliło ludziom współuczestniczyć i współdecydować o sprawach publicznych. Społeczeństwo, poprzez pierwsze wolne wybory 27 maja 1990 roku, mogło w sposób wolny, równy i bezpośredni wybrać przedstawicieli swoich władz: radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Czy społeczeństwo było przygotowane na taką odpowiedzialność?

- Myślę, że zdaliśmy egzamin na piątkę. Reforma samorządowa jest wielkim osiągnięciem polskiego państwa. Dobrze skorzystaliśmy z wolności. Patrzę na to z perspektywy naszej wspólnoty samorządowej i przemian, które się w niej dokonały. Patrzę na to również jako osoba, która pasjonuje się historią najnowszą i której idea samorządności jest bliska sercu.

Nie byłoby nowoczesnej, wolnej Polski bez rozwoju samorządności?

 - Nasz powiat jest największy w Polsce pod względem liczby gmin. W każdej gminie czy naszym powiecie realizowanych jest szereg inicjatyw. Budujemy lokalne wspólnoty. Sprawujemy pieczę nad oświatą, ochroną zdrowia, poprzez setki inwestycji zmieniamy oblicze naszego kraju. Samorząd ma bardzo duże kompetencje i, co ważne, to samorządy były głównym beneficjentem środków unijnych. Moim zdaniem fantastycznie wykorzystano ten czas. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której z centrali kraju decydowano by o przeznaczeniu pieniędzy unijnych. To lokalny samorząd jest najbliżej spraw mieszkańców i dzięki temu samorządowcy wiedzą najlepiej, jakie są potrzeby społeczeństwa. Przy okazji ważnych inwestycji nie zapomnieliśmy o rozwoju kultury, dziedzictwa lokalnego, tradycji i turystyki. Bez samorządu bylibyśmy dzisiaj w innym miejscu.

Nasz kraj mocno się rozwinął, a przed samorządami kolejne, nowe wyzwania.

- To prawda. Mamy dobrze wypracowane wzorce i procedury z lat poprzednich, które pozwolą nam jeszcze lepiej skorzystać z nowego rozdania unijnego. Mamy też energię i chęć działania, a o efekty jestem spokojny.

Dziękuję za rozmowę.

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów