O zdrowiu i stanie bezpieczeństwa w powiecie
24 Czerwca 2015Stan bezpieczeństwa sanitarnego w powiecie był jednym z tematów Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu w Kielcach.
W posiedzeniu komisji uczestniczyli członek Zarządu Powiatu w Kielcach Bogdan Gierada, skarbnik powiatu – Maria Klusek, naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Stanisław Furmanek oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kielcach - Grażyna Majewska.
- Stan bezpieczeństwa sanitarnego w powiecie kieleckim w 2014 roku był dobry - mówiła Grażyna Majewska, powiatowy inspektor sanitarny. - Nadzorujemy wodę do spożycia jak i ciepłą wodę użytkową. W zeszłym roku wykonaliśmy ponad 600 badań wody pitnej w wodociągach, zarówno pod względem mikrobiologicznym czy chemicznym. Wyniki badań potwierdziły, że w 2014r. wodę spełniającą wymagania sanitarne dostarczało 100% wodociągów ewidencjonowanych. Warto dodać, że mieszkańcy powiatu kieleckiego zaopatrywani są w wodę z sieci 58 wodociągów, opartych na studniach głębinowych. W naszej ocenie woda jest dobrej jakości.
Radni wysłuchali również sprawozdania z 15-lecia funkcjonowania Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Kielcach. Omówili i zaopiniowali także projekty uchwał na najbliższą sesję Rady Powiatu.
- Zespół zajmuje się wydawaniem orzeczeń: o stopniu niepełnosprawności dla osób powyżej 16 roku życia, o niepełnosprawności dla osób do 16 roku życia, o wskazaniach do ulg i uprawnień, legitymacji dla osoby niepełnosprawnej do 16 roku życia i powyżej 16 roku życia czy kart parkingowych – wyliczał Stanisław Furmanek. - Trzech pracowników posiada certyfikaty uprawniające do uczestniczenia w składach orzekających jako pracownik socjalny, doradca zawodowy oraz pedagog. Zespół zatrudnia jedenastu lekarzy i jednego psychologa, którzy pracują na umowę – zlecenie. Wszyscy orzekający lekarze posiadają certyfikaty uprawniające do orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności w zakresie lekarz bądź psycholog. Każdego dnia przyjmujemy kilkudziesięciu interesantów, którym udziela się wyjaśnień dotyczących orzekania o niepełnosprawności, wydaje druki wniosków, przyjmuje wnioski o wydanie orzeczenia, legitymacji i karty parkingowej.
W okresie od stycznia 2000 r. do 31 grudnia 2014 r. do Zespołu wpłynęło łącznie 63 tys. 822 wnioski o ustalenie stopnia niepełnosprawności i niepełnosprawności. W okresie tym wydano 63 tys. 191 orzeczeń o niepełnosprawności oraz stopniu niepełnosprawności, ponadto wydano 13 tys. 963 legitymacje osoby niepełnosprawnej.