O wyzwaniach dla powiatów

12 Maja 2014

O polityce społecznej i przyszłości powiatów w Polsce rozmawiano podczas XVII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich. 

W zgromadzeniu uczestniczył Zdzisław Wrzałka - starosta kielecki.

Podczas dwudniowego posiedzenia Związku Powiatów Polskich uczestnicy zgromadzenia omawiali istotne problemy działalności jednostek samorządu terytorialnego. Podsumowano Rok Powiatów, który ogłoszono dla upamiętnienia XV rocznicy odrodzenia samorządu powiatowego w Polsce, tj. uchwalenia ustawy o samorządzie powiatowym i pierwszych wyborów do rad powiatów.

Prelegenci i uczestnicy seminariów podsumowali miniony okres, ale przede wszystkim skupili się na czekających na powiaty wyzwaniach, które w istotny sposób mogą wpłynąć na funkcjonowanie administracji samorządowej.

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Jerzy Stępień, jeden z współtwórców reformy samorządowej wskazał, że obecnie następuje odwrót od idei samorządności w szerokim tego słowa znaczeniu. Nie chodzi tylko o administrację publiczną, ale o wiele dziedzin życia. Jest to widoczne także w ograniczeniu kompetencji samorządów zawodowych.

O wyzwaniach dla systemów ochrony zdrowia i pomocy społecznej w Polsce i w Europie, jakie wiążą się ze zmianami demograficznymi opowiedział Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak Kamysz. Podkreślił on, że w Polsce problem starzenia się społeczeństwa nie jest jeszcze widoczny, ponieważ pokolenia z powojennego wyżu demograficznego są jeszcze w wieku produkcyjnym. Zaznaczył jednak, że Polska nie uniknie problemów demograficznych. - Rozwiązanie tego problemu będzie dla Polski ogromnym wyzwaniem, nie tylko w kontekście zapewnienia opieki zdrowotnej ale również zagwarantowania świadczenia usług społecznych kierowanych do osób starszych. Polityka senioralna nabiera ogromnego znaczenia funkcjonowania państwa – powiedział minister.

Kolejny głos zabrał prezes Naczelnej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski. Dodał, że od początku wierzył powiatom, a decyzja o utworzeniu powiatów była jedną z najważniejszych. - NIK bardzo wysoko ocenia program odbudowy dróg lokalnych i powinien utrzymywać się w kolejnych latach na poziomie miliarda złotych – dodał prezes.

                                                                                                                     Agnieszka Madetko

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

O polityce społecznej i przyszłości powiatów w Polsce rozmawiano podczas XVII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich.

 

 

W zgromadzeniu uczestniczył Zdzisław Wrzałka - starosta kielecki .

 

Podczas dwudniowego posiedzenia Związku Powiatów Polskich uczestnicy zgromadzenia omawiali istotne problemy działalności jednostek samorządu terytorialnego. Podsumowano  Rok Powiatów, który ogłoszono dla upamiętnienia XV  rocznicy  odrodzenia samorządu powiatowego w Polsce tj. uchwalenia ustawy o samorządzie powiatowym i pierwszych wyborów do rad powiatów. Prelegenci i uczestnicy seminariów podsumowali miniony  okres, ale przede wszystkim skupili się na czekających powiaty wyzwaniach,  które w istotny sposób mogą wpłynąć na funkcjonowanie administracji samorządowej.

 

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Jerzy Stępień, jeden z współtwórców reformy samorządowej podczas wystąpienia na temat „Na przeszłości budujemy przyszłość samorządów terytorialnych w Polsce” wskazał, że obecnie następuje odwrót od idei samorządności w szerokim tego słowa znaczeniu. Nie chodzi tylko o administrację publiczną, ale o wiele dziedzin życia. Jest to widoczne także w ograniczeniu kompetencji samorządów zawodowych.

 

Kolejne seminarium dotyczyło wyzwań dla systemów ochrony zdrowia i pomocy społecznej w Polsce i w Europie, jakie wiążą się ze zmianami demograficznymi. Głos zabrał Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak Kamysz, który podkreślił, że w Polsce problem starzenia się społeczeństwa nie jest jeszcze widoczny, ponieważ pokolenia z powojennego wyżu demograficznego są jeszcze w wieku produkcyjnym. Zaznaczył jednak, że Polska nie uniknie problemów demograficznych. - Rozwiązanie tego problemu będzie dla Polski ogromnym wyzwaniem, nie tylko w kontekście zapewnienia opieki zdrowotnej ale również zagwarantowania świadczenia usług społecznych kierowanych do osób starszych. Polityka senioralna nabiera ogromnego znaczenia dla  funkcjonowania państwa – powiedział minister.

 

Kolejny głos zabrał Prezes Naczelnej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski, powiedział do zebranych delegatów, że od początku wierzył powiatom, a decyzja o ich utworzeniu była jedną z najważniejszych. – Prezes podkreślił, że NIK bardzo wysoko ocenia program odbudowy lokalnych dróg realizowany na szczeblu powiatowym .

 

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-fareast-language:EN-US;}

do góry
Zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów