O uzależnieniach dzieci i młodzieży z rodzinami zastępczymi
18 Maja 2017„Psychologiczne aspekty uzależnień u dzieci i młodzieży. Profilaktyka, terapia”- szkolenie dla rodziców zastępczych w ramach projektu „Myśląc o Rodzinie”.
15 maja w Centrum dla Rodzin przy ul. Okrzei 18 zorganizowano pierwsze z czterech zaplanowanych szkoleń dla osób sprawujących pieczę zastępczą obejmujące tematykę uzależnień.
Prowadząca szkolenie - psychoterapeuta do spraw uzależnień Małgorzata Kołodziej - skupiła się na takich zagadnieniach jak: mechanizmy powstawania oraz rodzaje, symptomy i objawy uzależnień. Wiele miejsca poświęcono metodom terapii oraz profilaktyce obejmującej m.in. psychoedukację dzieci i młodzieży w zakresie ryzyka uzależnień.
Zadaniem uczestniczących w szkoleniu było wypełnienie testu, którego celem było rozpoznanie sytuacji związanej z ryzykiem pojawienia się niebezpiecznych czynników, które powodują zwiększenie podatności dzieci i młodzieży na wystąpienie niepożądanych zachowań. Rodzice zastępczy mieli możliwość skonsultowania ze specjalistą swoich obaw związanych z sytuacją rodzinną, szkolną, rówieśniczą dzieci. W przygotowanej prezentacji zwrócono uwagę na przyczyny sięgania po substancje odurzające, sygnały ostrzegawcze, czynniki chroniące, ale także na cele programów psychoterapii oraz miejsca, w których można uzyskać pomoc. W ośmiogodzinnym szkoleniu wzięło udział 20 opiekunów.
Rozmawiano m.in. o uzależnieniu od środków psychoaktywnych, Internetu, gier, hazardu, telefonu, słodyczy. Uczestnicy otrzymali ulotki na temat uzależnień od alkoholu oraz narkotyków oraz zaświadczenia potwierdzające udział w szkoleniu.