O rynku pracy na konferencji
30 Stycznia 2015
Powiatowy Urząd Pracy zorganizował konferencję pt. „Innowacje na rynku pracy”.
W konferencji wzięli udział: Michał Godowski - starosta kielecki, Zenon Janus, wicestarosta kielecki oraz członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach: Bogdan Gierada i Marek Kwiecień. Obecny był także Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach - Jan Cedro oraz wiceprzewodniczący Ryszard Barwinek, a także radni powiatu kieleckiego: Grzegorz Ciepela, Monika Jabłońska, Mateusz Karliński, Marek Partyka, Krzysztof Smolarczyk, Zbigniew Zagdański, Zdzisław Zapała i Marian Zarzycki. Nie zabrakło przedstawicieli wojewódzkiego i miejskiego urzędu pracy, a także wójta gminy Raków i zarazem Przewodniczącej Powiatowej Rady Zatrudnienia - Aliny Siwoni.
Władze wojewódzkie reprezentował członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek.
Temat konferencji był ściśle związany z nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która przeszła gruntowną zmianę i weszła w życie 27 maja 2014 r.
- Zmiany jakie zostały wprowadzone w ustawie są na tyle istotne, że w znaczący sposób wpłynęły na naszą regionalną sytuację na rynku pracy. Jak pokazują nasze statystyki są to zmiany pozytywne – mówiła Małgorzata Stanioch, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.
Podczas konferencji zaprezentowane zostały podejmowane przez PUP działania i ich efekty w realizacji polityki rynku pracy. Głos zajęli przedstawiciele poszczególnych referatów. Jako pierwsza wystąpiła Iwona Kwasek – doradca zawodowy w Referacie Poradnictwa Zawodowego w Centrum Aktywności Zawodowej, która przedstawiła referat na temat: Profil pomocy dla osób bezrobotnych w PUP w Kielcach.
O aktywnych formach pomocy dla osób bezrobotnych i przedsiębiorców, które realizuje PUP na bazie znowelizowanej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy opowiedziała Katarzyna Piżuch, doradca zawodowy w Referacie Poradnictwa Zawodowego w CAZ. – Zawarte w ustawie rozwiązania poprawiły jakość i efektywność działania publicznych służb zatrudnienia – stwierdziła Katarzyna Piżuch.
Kolejnym prelegentem była Zofia Sala, kierownik Referatu Realizacji Szkoleń w CAZ, która szeroko przedstawiła nowe formy wsparcia dla pracodawców, pracowników i osób bezrobotnych – jak np. Krajowy Fundusz Szkoleniowy czy bon szkoleniowy.
Podczas konferencji wiele mówiono o publicznych służbach zatrudnienia w Polsce, które w tej chwili liczą już 96 lat. - Utworzono je 27 stycznia 1919 roku na mocy dekretu „o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami”, podpisanego przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Urzędy wtedy zajmowały się rejestracją bezrobotnych i kierowaniem ich do pracy w kraju i za granicą – mówił prowadzący spotkanie Jacek Paszowski, kierownik Wydziału Organizacji i Kadr PUP. - Dziś sprawne funkcjonowanie służb zatrudnienia wymaga perfekcyjnej koordynacji wielu złożonych działań pracowników wszystkich szczebli. Niezwykle ważna jest współpraca między służbami państwowymi i samorządowymi. Szczególną wagę przywiązuje się do współpracy i partnerstwa z partnerami rynku pracy: przedsiębiorcami, instytucjami otoczenia biznesu, stowarzyszeniami.
Starosta kielecki Michał Godowski powiedział, że PUP w Kielcach każdego dnia spełnia konkretną misję. - Swoją pracą służy bezrobotnym, poszukującym pracy, pracującym, pracodawcom, partnerom rynku pracy, młodzieży, słowem wszystkim potrzebującym wsparcia i pomocy. Jest to służba wymagająca niezwykłej empatii – stwierdził starosta. – Efekty tej pracy widać, PUP odnotował najniższy dotychczas spadek bezrobocia, ale też został wyróżniony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej certyfikatem „za szczególne zaangażowanie i najlepsze wyniki wdrożenia rozwiązań reformy rynku pracy”.