O ruchu ludowym na Kielecczyźnie

18 Stycznia 2011

Członek Zarządu Powiatu - Michał Godowski uczestniczył w otwarciu wystawy Instytutu Pamięci Narodowej "Ruch ludowy na Kielecczyźnie w latach 1939-1947".


Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się we wtorek, 18 stycznia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. - Zainteresowanie działalnością ruchu ludowego IPN datuje się od jego powstania. Trzeba pamiętać, że ruch ludowy odegrał w życiu naszego społeczeństwa dużą rolę . Podczas II wojny światowej wieś nie tylko była żywicielką, ale również dawała ludzi do walki - mówił Franciszek Gryciuk, p. o. prezes Instytutu Pamięci Narodowej. - Ruch ludowy na Kielecczyźnie posiada wieloletnią tradycję. Po wybuchu II wojny światowej w naszym regionie działały Bataliony Chłopskie - dodaje Michał Godowski, członek Zarządu Powiatu.

Na wystawie można zobaczyć fotokopie dokumentów, fotografii i artykułów prasowych z czasów II wojny światowej. - Na planszach możemy zobaczyć m.in. działalność kobiet, które nie tylko były łączniczkami batalionów, ale zajmowały się również tajnym nauczaniem - tłumaczyła historyk Marzena Grosicka, autorka wystawy.

"Ruch ludowy na Kielecczyźnie w latach 1939-1947" to kolejna wystawa edukacyjna przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Kielcach. Ekspozycję można oglądać do 18 lutego.

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Kombatanci współpracują z Archiwum Państwowym "Piekoszowianie" obchodzą okrągły jubileusz Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów