O przyszłości powiatowych szpitali

28 Września 2019
 

Wykonanie planów finansowych powiatowych zakładów opieki zdrowotnej za I półrocze było jednym z tematów obradującej w piątek, 27 września Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych. W posiedzeniu uczestniczył członek Zarządu Powiatu – Stefan Bąk.

Stefan Bąk powiedział, że w służbie zdrowia nigdy nie było dobrze, a obecnie szpitale znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Ale jak przyznał - ma się to zmienić.

- 17 września brałem udział w Ogólnopolskiej Konferencji dotyczącej sytuacji szpitali. Inicjatorami tej dyskusji był Związek Powiatów Polskich oraz Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. Podczas tego wydarzenia, które się odbyło w Warszawie, miała miejsce dyskusja z dyrektorami szpitali. Doszliśmy do konkluzji, że obecny model finansowania szpitali musi się zmienić, a aktualna sytuacja szpitali powiatowych wymaga podjęcia szybkich i zdecydowanych działań. Np. poprzez nieuporządkowaną sieć szpitali, to lekarze decydują kto, gdzie i ile ma zarabiać. Jeśli dyrektor nie spełnia ich warunków, lekarze przechodzą do innych placówek. Ustaliśmy, że nie później niż w przyszłym roku należy podjąć działania organizacyjne racjonalizujące warunki realizacji świadczeń przez szpitale powiatowe.

Należy dokonać przeglądu obecnych standardów zatrudnienia – nie tylko pod dyktando poszczególnych grup zawodowych, lecz w oparciu o zdrowy rozsądek. W warunkach braku pracowników na rynku pracy zbyt wysokie standardy prowadzą tylko i wyłącznie do nieracjonalnego podniesienia kosztów płacowych.

Jak dodał samorządowiec, wiele uwagi poświęcono finansowaniu Placówek Opieki Zdrowotnej. – Im mniej placówka wyda, tym więcej pieniędzy jej zostanie. Dlatego lekarze nie są zainteresowani wykonywaniem badań dla pacjentów, więc odsyłają do specjalistów. Zastanawialiśmy się, czy w ramach POZ – tów nie powinniśmy wydzielać odrębnych pieniędzy tylko na badania. I jeśli nie będzie wykorzystana, czy nie powinna wrócić do budżetu. Kolejnym problemem nad jakim się pokłoniliśmy była sieć szpitali i całodobowa opieka medyczna. Zapewnienie nocnej opieki wiąże się z dyżurami i dodatkowymi kosztami. Naszym zdaniem, trzeba stworzyć logiczny ciąg, tak by szpitale nie były zbyt blisko siebie.  

Jest plan, by odciążyć lekarzy w pracy. Minister Zdrowia podjął decyzje, aby cześć absolwentów, mogło bez leczenia i stawiania diagnozy – wypisywać recepty.

Dalej Stefan Bąk opowiedział, jak kształtuje się dofinasowanie do szpitali w ramach kontraktu z NFZ. Opowiedział także, jak wygląda sytuacja finansowa w powiatowych jednostkach, a w szczególności Szpitala Powiatowego w Chmielniku.

Radni omówili i zaopiniowali również projekty uchwał na najbliższą sesję, która obędzie się w poniedziałek, 30 września. W posiedzeniu uczestniczyła skarbnik powiatu – Maria Klusek.

Na zakończenie, Stefan Bąk poinformował radnych o olbrzymim sukcesie Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach, które  wkrótce będzie miało nowoczesny blok operacyjno-porodowy! Koszt budowy bloku to prawie pięć milionów złotych, z czego cztery miliony to dofinansowanie unijne, wkład własny - 600 tysięcy złotych, zagwarantowało Starostwo Powiatowe w Kielcach. Wszystkie sale porodowe będą jednoosobowe i zostaną dostosowane do porodu z osobą towarzyszącą.

O przyszłości powiatowych szpitali O przyszłości powiatowych szpitali
5

O przyszłości powiatowych szpitali

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Kombatanci współpracują z Archiwum Państwowym "Piekoszowianie" obchodzą okrągły jubileusz Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów