O przygotowaniach do zimy i turystyce
22 Października 2013O przygotowaniach do sezonu zimowego i współpracy z organizacjami pozarządowymi dyskutowano podczas poniedziałkowej sesji Rady Powiatu w Kielcach.
Poniedziałkowa sesja Rady Powiatu w Kielcach rozpoczęła się od uroczystości wręczenia Medali za Długoletnia Służbę, które otrzymali - Barbara Piwnik - sekretarz powiatu i Stanisław Furmanek - naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej (Złote Medale) oraz Grażyna Kubicka-Łach z Wydziału Komunikacji i Transportu (Srebrny Medal).
- Medale przyznawane są za wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków służbowych i za tę służbę chciałbym państwu serdecznie podziękować - powiedział wicewojewoda świętokrzyski Grzegorz Dziubek tuż po uroczystym wręczeniu medali.
Równie miłym momentem sesji było wręczenie listu gratulacyjnego Irenie Marcisz - dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie, która znalazła się w gronie 13 pedagogów z całej Polski nominowanych do tytułu Nauczyciel Roku.
- Cieszymy się, że w tym zaszczytnym gronie znalazł się pedagog z powiatowej placówki - podkreślił Józef Szczepańczyk, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach.
Podczas poniedziałkowego posiedzenia radni przyjęli informację o stanie zadań oświatowych powiatu kieleckiego za rok szkolny 2012/2013. Radny Andrzej Michalski wyraził swoje zaniepokojenie wynikami egzaminów zawodowych.
Radni dyskutowali także o realizacji Strategii Rozwoju Turystyki w Powiecie Kieleckim w latach 204-2013 oraz przygotowaniach do sezonu zimowego. Ubiegłoroczna zima była dla samorządu powiatu kieleckiego bardzo kosztowna - na utrzymanie dróg wydaliśmy 3 mln 232 tys. zł. To największa kwota w historii powiatu. W tym sezonie przy zimowym utrzymaniu dróg w trzech obwodach drogowych (Celiny, Łagów, Strawczynek) pracować będzie 27 pługopiaskarek oraz cztery pługi ciężkie. W przypadku wystąpienia trudnych warunków atmosferycznych w pogotowiu znajdują się - pług wirnikowy oraz sprzęt ciężki z wynajmu. Zakupiono także 18400 ton mieszanki piaskowo-solnej.
W bloku poświęconym uchwałom radni zaakceptowali m.in. nowe wysokości opłat za usuwanie pojazdów z dróg w granicach administracyjnych powiatu kieleckiego, przyjęli także "Program współpracy powiatu kieleckiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2014 r." Przyjęto także jednolity tekst Statutu Powiatu Kieleckiego i zmiany w regulaminie organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Kielcach.
Radni jednogłośnie przegłosowali przygotowane przez Klub Radnych PSL stanowisko wyrażające zaniepokojenie samorządu powiatu kieleckiego finansowaniem remontów dróg lokalnych w latach 2014 - 2020.