O języku młodzieżowym - z młodzieżą w Starostwie

15 Grudnia 2022

Warsztaty języka młodzieżowego odbyły się w Starostwie Powiatowym w Kielcach. Wzięli w nich udział uczniowie ze Szkół Powiatowych w Łopusznie, Bodzentynie, Chęcinach oraz w Chmielniku. W spotkaniu uczestniczył Mirosław Gębski starosta kielecki.

Warsztaty językowe

Warsztaty językowe z młodzieżą poprowadziła Katarzyna Ostrowska, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo, zastępczyni kierownika Centrum Kultury i Języka Polskiego Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uczniowie mogli dowiedzieć się, między innymi, o przyczynach powstania slangu młodzieżowego, a także poznać, czym się charakteryzuje.

- Język młodzieżowy - inaczej slang, socjolekt, coś co może jest niedostępne dla wszystkich nas, ale zrozumiałe i dostępne dla młodzieży. Język młodzieżowy cały czas zmienia się, jest „żywy”. Powstaje pod wpływem różnego typu wydarzeń, które dzieją się w naszym życiu. Często pod wpływem popularnych seriali, internetu , gier i oczywiście pod wpływem samej młodzieży, która uważa, że wciąż trzeba tworzyć nowe słowa, po to, by ten język był interesujący. Slang młodzieżowy wzbogaca polszczyznę, nie zaśmieca jej - mówi dr Katarzyna Ostrowska z UJK w Kielcach.

W warsztatach językowych z młodzieżą, czynnie brał udział, także starosta kielecki Mirosław Gębski, który przygotował kilka językowych zagadek dla młodych ludzi.

- Część słów młodzieżowych znam, rozumiem, bo przebywam dużo czasu z osobami młodymi, dlatego większość tych słów „kumam”- śmieje się starosta. Widzę, że takie warsztaty, które zorganizowaliśmy wspólnie z UJK, są potrzebne, choćby po to, aby porównać slang młodzieżowy z gwarą, którą jeszcze operują starsi mieszkańcy i powiatu kieleckiego i województwa świętokrzyskiego - mówi Mirosław Gębski.

Częścią warsztatów językowych był quiz z nagrodami ufundowanymi przez kieleckie starostwo. Młodzi ludzie musieli wybrać spośród kilku odpowiedzi- właściwe znaczenie poszczególnych, młodzieżowych słów, takich jak np: „Alternatywka”, „Legitny", „Eluwina”,czy”Rel”. Jak się okazało nie mieli z tym większego problemu.

- Na co dzień często używam młodzieżowych zwrotów, jak choćby XD. Oznacza, śmiech, coś zabawnego - tłumaczy Gabriela Bartkiewicz z Powiatowego Zespołu Szkół w Bodzentynie.

Gospodarzem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Kielcach; współorganizatorzy: Powiatowe Zespoły Szkół, samorządy szkolne i Szkolne Koła Zainteresowań.

 

 

 

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji