O dziejach zamku w Chęcinach

25 Listopada 2016
 

"Zamek Królewski w Chęcinach na tle Europy Środkowej. Geneza, funkcje, znaczenie" - to tytuł konferencji naukowej, podczas której przedstawiciele świata nauki z kraju i z zagranicy mówili o dziejach ziemi chęcińskiej i Zamku Królewskiego. Wydarzenie to starosta kielecki Michał Godowski objął patronatem honorowym.

Konferencja odbyła się w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej i rozpoczął ją wykład prof. dr hab. Wojciecha Iwańczaka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach na temat miejsca Polski w polityce Wacława II, któremu przypisuje się budowę zamku w Chęcinach. Wcześniej pomysł ulokowania budowli właśnie tam przypisywano Władysławowi Łokietkowi.

Niezwykle wnioski z historii zamku w Chęcinach przedstawił Waldemar Gliński. Archeolog opowiedział o prowadzonych w ostatnim czasie badaniach archeologicznych na zamku Królewskim, które miały związek z jego rewitalizacją. Przedstawił najnowsze odkrycia wykopaliskowe w obrębie zabytkowej warowni.  – Wyniki badan mają fundamentalne znaczenie dl Chęcin. Moim zdaniem, zamek w Chęcinach nie od razu wyglądał tak jak obecnie. Zaczęło się o jednej wieży, potem stopniowo budowano pozostałe budowle – powiedział archeolog.

Dr hab. Stanisław Kołodziejski prof. AJD z Częstochowy mówił na temat budownictwa obronnego Wacława II w Polsce, z kolei dr Artur Boguszewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawił genezę i funkcję wież zamkowych na Śląsku. O kompetencjach i znaczeniu starostów chęcińskich w średniowieczu i wczesnej epoce nowożytnej opowiedział mgr Konrad Szymański z UJK z Kielc. Dr hab. Dariusz Rozmus prof. WSH z Sosnowca mówił o wczesnośredniowiecznym hutnictwie srebra i ołowiu.

Jako ostatni głos zabrał dr Cezary Jastrzębski z UJK w Kielcach, który przedstawił zamek chęcińskim w XIX-wiecznych źródłach drukowanych. W gronie wykładowców znaleźli się naukowcy z zagranicy, doc. Ing. PhDr Miroslav Plaček z Uniwersytety Masaryka z Czech oraz dr Gabriel Lukáč ze słowackiego miasta Presov.
Konferencja odbyła się przy wsparciu Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny Roberta Jaworskiego oraz Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

– Historia Ziemi Chęcińskiej sięga odległych czasów średniowiecza. To nie tylko przeszłość tutejszej społeczności, ale właściwie przekrój dziejów naszego kraju – mówi burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski. - Brak wielu źródeł pisanych na temat znaczenia Zamku Królewskiego w Chęcinach w budowaniu potęgi państwa Polskiego sprawiło, że dziś niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak istotną rolę odegrał on w militarnej i politycznej historii naszej Ojczyzny. Historia Zamku, jak i samego miasta, była niejako przekrojem przeobrażeń i przemian społecznych, gospodarczych, politycznych, kulturalnych i cywilizacyjnych, których byliśmy świadkami przez długie stulecia.

Warto przypomnieć, że historia miasta ściśle wiąże się z losami Zamku. Pierwszą wzmiankę o nim posiadamy z 1306 roku z dokumentu Władysława Łokietka potwierdzającym nadanie Zamku, wraz z 11 wsiami, biskupowi krakowskiemu – Janowi Muskacie. Już początkiem XIV w. Zamek był silną warownią, o czym świadczy fakt, że Władysław Łokietek tu przeniósł skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej przed spodziewaną wojną z Krzyżakami. Zamek w Chęcinach odnosił także sukcesy jako forteca militarna i więzienia stanu, nie został zdobyty przez 250 lat.

Zamek był obiektem wysokiej rangi i ośrodkiem życia politycznego średniowiecznej Polski. To właśnie tu król Władysław Łokietek przeniósł skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej, a Chęciny traktował niemalże jak stolicę kraju. To z tego miejsca wojska polskie wyruszyły na jedne z najważniejszych bitew w historii naszego kraju.

 - Obecnie zamek jest ikoną województwa świętokrzyskiego. Jest najczęściej odwiedzanym miejsce w regionie. Tylko w tym roku odwiedziło nas pół miliona turystów – dodał burmistrz.

Na konferencji obecny był radny powiatowy Kaziemierz Bielecki.

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów