O drogach i pozwoleniach na budowę

31 Sierpnia 2015
Komisja Dróg, Komunikacji, Budownictwa

Pod przewodnictwem Stefana Pacaka obradowała Komisja Dróg, Komunikacji i Budownictwa Rady Powiatu w Kielcach.

W posiedzeniu komisji uczestniczyli: Józef Szczepańczyk, członek Zarządu Powiatu w Kielcach, Maria Klusek – skarbnik powiatu oraz Zbigniew Wróbel - dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach. Podczas komisji, skarbnik powiatu podała informację o Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Kieleckiego za I półrocze 2015r., w tym o przebiegu realizacji przedsięwzięć. Przybliżyła także dane z wykonania budżetu powiatu kieleckiego za I półrocze 2015r.

Radni tej komisji dyskutowali także o planach inwestycyjnych PZD w Kielcach, a także wysłuchali informacji o pracy Wydziału Budownictwa kieleckiego starostwa. Poruszano wiele ważnych kwestii, które dotyczyły zmiany w przepisach.

Zbigniew Wróbel przedstawił główne założenia nowego „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2020”, który od 2016 roku ma zastąpić Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych.

- W nowym programie zmieniły się zasady punktacji wniosków, kryteria ich oceny, terminy i zadania przed jakimi stoją wnioskodawcy. Nowe dokumenty różnią się od tych, które do tej pory obwiązywały – mówił dyrektor.

Jak podkreślił, już trzy gminy wyraziły chęć współpracy z powiatem kieleckim. - Jest to gmina Łopuszno, a dotyczy przebudowy drogi powiatowej nr 0484T w miejscowości Gnieździska, druga jest miasto i gmina Daleszyce. Chodzi o przebudowę drogi powiatowej nr 0332T w miejscowości Słopiec. Trzecią gminą jest Miedziana Góra, która zainteresowana jest remontem drogi powiatowej nr 0288T w miejscowości Kostomłoty Pierwsze  – wyliczał Zbigniew Wróbel. - Zgodnie z „roboczą” wersją dokumentów aplikacyjnych przekazanych przez Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w ramach programu powiaty mogą składać jeden wniosek z wnioskowanym dofinansowaniem 75% lub dwa wnioski z dofinansowaniem po 50%, a maksymalne dofinansowanie każdego zadania nie może przekroczyć 3 milionów złotych. Ponadto z informacji wynika, że wojewoda może dopuścić złożenie przez powiaty trzeciego wniosku o dofinansowanie. O przyznaniu dofinansowania decydować będzie ilość punktów, jakie uzyskają poszczególne zadania, a co za tym idzie pozycja na liście rankingowej.

                                               Budownictwo z nowymi przepisami

Naczelnik Wydziału Budownictwa – Piotr Gąsiorowski zapoznał radnych z pracą podległego mu wydziału, w którego skład wchodzą dwa referaty – budownictwa kubaturowego i infrastruktury technicznej.

- Na przełomie czerwca i lipca br. weszły w życie długo oczekiwane nowe przepisy Prawa budowlanego – mówił naczelnik. - Nowelizacja tej ustawy upraszcza procedury związane z przygotowaniem, rozpoczęciem i zakończeniem niewielkich i nieskomplikowanych inwestycji. Przede wszystkim znosi wymóg uzyskiwania pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych, które nie ograniczają możliwości zagospodarowania i zabudowy sąsiednich działek. Pozwolenie zostało zastąpione tak zwaną „milczącą zgodą” organu na realizację inwestycji, jeśli organ ten nie wniesie w ustawowym terminie sprzeciwu. Właściciele sąsiednich działek nie są zawiadamiani o tym, że zgłoszono budowę domu tuż za ich ogrodzeniem. Mogą się jednak dowiedzieć z Biuletynu Informacji Publicznej zamieszczonej na stronie internetowej organu przyjmującego zgłoszenie – starosty. 

Naczelnik przedstawił także dane  z podległego mu wydziału z okresu od pierwszego lipca do 20 sierpnia. - W tym czasie wpłynęło w nowej formie 83 zgłoszenia na budowę budynków mieszkalnych – wyliczał naczelnik. - Z ogólnej liczby 83 zgłoszeń, które wpłynęły przyjęto 36. W 22 przypadkach wydano postanowienia nakładające obowiązek uzupełnienia dokumentów. Pozostałe 14 zgłoszeń było przygotowane prawidłowo i przyjęte bez uwag. Stanowi to zaledwie 17% liczby 83 zgłoszonych budynków. Dalsze 22 zgłoszenia zostały wycofane z powodu źle przygotowanej dokumentacji.

Z prowadzonych rejestrów w wydziale wynika, że wpłynęło 402 wnioski o pozwolenie na budowę, w tym 292 dotyczące budownictwa kubaturowego i pozostałe 110 z zakresu infrastruktury technicznej. W tym samym czasie wpłynęło 360 zgłoszeń. W tym do referatu budownictwa kubaturowego 178 i do referatu infrastruktury technicznej 171 - wyliczał naczelnik.

Józef Szczepańczyk poinformował radnych o zakończonej kontroli oznakowania dróg powiatowych i gminnych w rejonie szkół na terenie powiatu kieleckiego.

-  Większość uwag dotyczyła nieprawidłowego oznakowania dróg, wiele jest też zniszczonych znaków, sporo nieprawidłowości dotyczy przejść dla pieszych. Nasze uwagi zostały ujęte w protokołach, które trafią do zarządców dróg - mówi członek Zarządu Powiatu w Kielcach. 

Wydział Komunikacji i Transportu zarejestrował także pierwszego "anglika".

Komisja Dróg, Komunikacji i Budownictwa Rady Powiatu w Kielcach. Komisja Dróg, Komunikacji i Budownictwa Rady Powiatu w Kielcach.
5

Komisja Dróg, Komunikacji i Budownictwa Rady Powiatu w Kielcach.

Komisja Dróg, Komunikacji i Budownictwa Rady Powiatu w Kielcach.

do góry
W niedzielę "Opowieść jako żywa..." na Świętym Krzyżu Zakaz kąpieli w Wilkowie Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd trwają Mamy rabaty. Wypoczywamy taniej Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów