O bezpieczeństwie i drogach w powiecie

10 Grudnia 2013

Posiedzenie  Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Komisji Bezpieczeństwa i Porządku odbyło się w kieleckim starostwie.

W posiedzeniu wzięli udział: Zdzisław Wrzałka,  starosta kielecki, Lidia Grzanka, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu, Anna Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach, Jacek Sojda, kierownik Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa, Marek Kwiecień, zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach.

W spotkaniu uczestniczyli także zaproszeni goście, pierwszy zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Kielcach, Artur Bielecki oraz Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Krzysztof Janicki.

W trakcie spotkania dokonano oceny funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej, a także działań jakie prowadzi policja na terenie powiatu kieleckiego.

Działania policji

  - Jeżeli chodzi o zagrożenia występujące na terenie powiatu kieleckiego to mamy siedem najbardziej uciążliwych przestępstw kryminalnych, rozboje, wymuszenia oraz kradzieże rozbójnicze, na drugim miejscu są bójki i pobicia i uszczerbek na zdrowiu, potem kolejno kradzieże z włamaniem, mienia, samochodów i uszkodzenie mienia. Procentowo, najwięcej naszych działań związanych jest z kradzieżą mienia, bo aż 47 procent, 20 proc. to kradzieże z włamaniem– wylicza komendant Artur Bielecki.  - W okresie 11 miesięcy 2013 roku stwierdzono dużą liczbę przestępstw związanych ze znęcaniem się nad rodziną. Wynosi ona 167. W ramach zwalczania przestępczości narkotykowej wszczęliśmy 192 postępowania dotyczące przestępstw narkotykowych.

Znacznie gorzej wyglądają statystyki, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. – Pomimo działań i zwiększeniu służb patrolowych, większej represji, w dalszym ciągu mamy dużo osób zabitych na drogach, w ciągu 11 miesięcy zginęło ich 45 osób,. To bardzo dużo, zważywszy, że w ubiegłym roku zabitych było 29. Wzrosła też ilość wypadków, z 639 do 879. Na terenie całego powiatu odnotowano w 2012 roku 3698 kolizji drogowych, zaś w tym roku mamy ich 3777 – mówi Artur Bielecki.

Ilość zatrzymanych pijanych kierowców do ubiegłego roku spadło o 10 osób. - Nadal nie jest to powód do dumy, bo łącznie zatrzymano ich 1634. Zmienił się też średni czas reakcji policji z 30 minut na 18. Ma to związek ze zmianą pracy policji i likwidacją komisariatów.

Działania straży pożarnej

O ochronie przeciwpożarowej i zagrożeniach opowiedział też Krzysztof Janicki, który również powołał się na statystyki.

- W 2012 roku mieliśmy 2879 pożarów, a w tym do 1 grudnia 1569 – mówi komendant. – Najwięcej pożarów było w gminie Górno - 149, Chęcinach i Piekoszowie po 135. W Pierzchnicy najmniej, bo zaledwie 27. Najwięcej podpaleń wynika z umyślnego działania. Średnio interwencję podejmujemy co 3 godziny, pożar gasimy co 5 godzin i 156 minut – dodał komendant Janicki. Podziękował też zarządowi powiatu za przekazanie 100 tys. zł na doposażenie Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Nr 3 w średni samochód ratownictwa technicznego.

Jacek Sojda, kierownik Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa zaproponował, by wspólnie z policją i strażą uaktualnić program „Bezpieczny Powiat Kielecki” z 2006 roku, który dotyczy zapobieganiu przestępczości oraz ochronie bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego. – Charakter zagrożeń i zdarzeń uległ zmianie. Stąd konieczne są zmiany – powiedział kierownik.

Powiatowy Zarząd Dróg

Marek Kwiecień przedstawił też dobrą informację.

– Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do zimy – powiedział. - Jesteśmy znacznie lepiej przygotowani jeżeli chodzi o sprzęt. W zeszłym roku mieliśmy 18 pługopiaskarek, teraz mamy 23 własne, dwie w Rakowie i Chmielniku. Aby sprzęt był bardziej mobilny, stworzyliśmy 9 miejsc załadunkowych mieszanki piaskowo – solnej, której przygotowaliśmy na ten sezon 18 tys. 400 ton. Od listopada prowadzimy też całodobowe dyżury. 
Agnieszka Madetko 

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów