O Staszicu i Staropolskim Okręgu Przemysłowym

9 Września 2016
 

Z okazji 200-lecia Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, Fundacja Świętokrzyska im. Mikołaja Reya zorganizowała konferencję jubileuszową pod patronatem honorowym starosty kieleckiego Michała Godowskiego.

Konferencja odbyła się w niezwykle pięknej „Niemczówce”, renesansowej kamienicy wybudowanej w 1570 roku w Chęcinach.

- Pragniemy, szczególnie młodym ludziom przybliżyć historię związaną z naszym regionem. Takim zapomnianym, niezauważonym wydarzeniem jest 200 – lecie powstania Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Jego centrum stają się Kielce oraz zaplecze powiatu – miejscowości takie jak Zagnańsk, Chęciny Miedziana Góra, Nowa Słupia czy Chmielnik. W 1816 roku, z inicjatywy Stanisława Staszica, członka Sejmu Czteroletniego powstaje pierwsza wyższa szkoła techniczna - Szkoła Akademiczno – Górnicza w Kielcach, ulokowana w najbardziej reprezentacyjnym gmachu miasta – dawnym pałacu biskupim – mówił Marek Spychała z Fundacji Świętokrzyskiej im. Mikołaja Reya.

- Cieszę się, z faktu, że to nieco zapomniane przedsięwzięcie, jakim jest 200 – lecie Staropolskiego Okręgu Przemysłowego zostało przypomniane – stwierdził starosta kielecki. - Powstanie akademii górniczej w Kielcach spowodowało niezwykle dynamiczny rozwój tego miasta, które stało się niezwykle ważnym przystankiem na szklaku Kraków – Warszawa.  Od tego czasu Kielce zaczęły się rozwijać. To tutaj, w naszym powiecie było najwięcej kopalń, hut. Staliśmy się największym ośrodkiem górniczo – hutniczym. Kto wie, co by było, gdyby Stanisław Staszic przygotował plan rozbudowy Staropolskiego Okręgu Przemysłowego i wybrał na lokacje stolicy wybrał inne miasto – zastanawiał się wraz z młodzieżą gimnazjalną z Chęcin, starosta Michał Godowski.

- Gmina Chęciny swoją przyszłość buduje w oparciu o przeszłość. Dzisiaj otwieramy karty historii, które były niezwykle ważne dla rozwoju gospodarczego naszego regionu – powiedział burmistrz Chęcin Robert Jaworski. 

Podstawowe tezy związane z powstaniem najstarszego okręgu przemysłowego w Polsce - Staropolskiego Okręgu Przemysłowego przedstawiła Grażyna Barwinek, nauczyciel ZSO w Chęcinach.

- Staropolski Okręg Przemysłowy, zwany też niekiedy niezbyt ściśle Zagłębiem Staropolskim, był najstarszym i do końca XIX wieku największym na ziemiach polskim rejonem górniczo-hutniczym i metalurgicznym. Jego granice związane są z trzema województwami, świętokrzyskim, mazowieckim i łódzkim. To tutaj leżały złoża surowców mineralnych – rud żelaza oraz metali nieżelaznych, miedzi i ołowiu z domieszką srebra, bogate złoża wapieni, krzemienia, piaskowca, marmurów, iłów, glin, piasków szklarskich, a także solanek.

Marek Spychała zapowiedział, że podobne konferencje odbęda się w Zagnańsku, Miedzianje Górzei Pierzchnicy.

do góry
W niedzielę "Opowieść jako żywa..." na Świętym Krzyżu Zakaz kąpieli w Wilkowie Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd trwają Mamy rabaty. Wypoczywamy taniej Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów