O Dożynkach Powiatowych z mediami
23 Sierpnia 2016Niedzielnym Dożynkom Powiatu Kieleckiego i Gminy Masłów poświęcona była wtorkowa konferencja prasowa. - Z końcem lata zamyka się okres ciężkiej, ale owocnej pracy na roli. Trud rolników uczcimy wspólnie już 28 sierpnia podczas Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Masłów. Tegoroczne Święto Plonów odbędzie się na płycie lotniska w Masłowie – mówi starosta kielecki Michał Godowski.
Do wspólnego świętowania Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Masłów zapraszali: starosta kielecki Michał Godowski, wicestarosta kielecki Zenon Janus, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach – Marek Kwiecień i Bogdan Gierada, wójt gminy Masłów – Tomasz Lato, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Masłowie – Krystyna Nowakowska oraz starostowie tegorocznych dożynek – Krystyna Grzegolec i Roman Popis.
- Dożynki powiatu kieleckiego to jedna z najważniejszych imprez w powiecie kieleckim. Dożynki to czas radowania się z zakończenia żniw. Tego dnia podziękujemy rolnikom za ich ciężką pracę, ale też będziemy bawić się w dobrej atmosferze - powiedział, witając gości starosta Michał Godowski. - Powiat to wspólnota 19 gmin. Cieszę się, że tego dnia wszyscy będziemy razem. Z tej okazji powiat kielecki wraz z gminą Masłów przygotował ciekawy program imprezy, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.
Wójt gminy Masłów dodał, że bardzo cieszy się ze wspólnej organizacji dożynek. Podkreślił, że dla mieszkańców jego gminy to szczególne wyróżnienie. - Gmina Masłów jest typowo rolniczą gminą, w której uprawia się przede wszystkim zboża, mamy także sporo pasiek, ale też hoduje się trzodę chlewną. Blisko 50 procent terenów w naszej pięknej gminie to tereny rolnicze, gdzie średnia wielkość gospodarstwa wynosi dwa, trzy hektary – powiedział Tomasz Lato. - Chcemy zaprezentować gościom dorobek folklorystyczny, rękodzielnictwo oraz smaki powiatu kieleckiego zamknięte w różnego rodzaju potrawach. Na scenie natomiast będziemy mogli zobaczyć przepiękny folklor i radosną, płynąca prosto z serca muzykę zespołów śpiewaczych – dodał wójt Masłowa.
Podczas dożynek zaprezentowanych zostanie 28 wieńców. - Strojne, kwieciste i wykonane tradycyjnymi metodami wieńce dożynkowe – nie może w nich zabraknąć czterech zbóż: żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa – zostaną ustawione obok sceny i będą oceniane przez komisję. Oprócz wieńców reprezentujących gminy powiatu kieleckiego, będzie można podziwiać wieńce przygotowane na dożynki gminne w Masłowie przez mieszkańców różnych miejscowości tej gminy - mówi Tomasz Lato.
O bogatym programie tegorocznego Powiatowego Święta Plonów opowiedzieli: Krystyna Nowakowska i Marek Kwiecień, który jest także przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Dożynek Powiatu Kieleckiego 2016.
- To będą wyjątkowe dożynki, których główna część odbędzie się na płycie lotniska w Masłowie. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12. uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Masłowie, podczas której poświęcone zostaną wieńce i chleby dożynkowe – mówił Marek Kwiecień – Następnie barwny korowód z wieńcami zostanie poprowadzony przez starostów dożynek na płytę lotniska. Ważną częścią uroczystości dożynkowych jest wybór najpiękniejszego wieńca, który będzie reprezentował powiat na Dożynkach Wojewódzkich.
Podobnie jak w roku ubiegłym do rywalizacji staną wszystkie gminy powiatu kieleckiego, które zaprezentują przepiękne wieńce dożynkowe. - Udział w dożynkach potwierdziło pół tysiąca osób z 19 gmin – dodał Marek Kwiecień. - Podczas ubiegłorocznych dożynek, które odbywały się gminie Sitkówka-Nowiny, zwyciężył wieniec przygotowany przez Józefę Bucką z gminy Miedziana Góra.
Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Masłów to również okazja do rozstrzygnięcia cieszących się dużą popularnością konkursów: „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku” oraz „Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego”. Nie zabraknie też tradycyjnego dzielenia się wypieczonym z tegorocznego ziarna chlebem.
- Jedną z atrakcji będą prezentacje samolotów i skoki spadochronowe – dodał Marek Kwiecień.
Równie atrakcyjnie zapowiada się część artystyczna Dożynek. - Korowód dożynkowy będzie bardzo barwny, roześmiany, a poprowadzi go Młodzieżowa Orkiestra Dęta, która będzie przygrywać z Kapelą Ciekoty. Będzie można nacieszyć oczy przepięknymi ludowymi strojami – dodała Krystyna Nowakowska. - Na scenie zobaczymy zespoły ludowe z terenu powiatu kieleckiego, m.in.: Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty, Kapelę Ciekoty, Zespół Śpiewaczy Kopcowianki, Zespół Śpiewaczy Dąbrowianki, Zespół Śpiewaczy Nove z Masłowa Drugiego, zespól folklorystyczny Czerwone Jagody, zespół Andrzej i Przyjaciele, Kapelę Bielińską, Echo Łysicy oraz Zespół Pieśni i Tańca Morawica. Dobór artystów przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom ludowego grania – Święto Plonów zakończy występ zespołu PAW, grającego covery zespołu Dżem. Imprezę zwieńczą wspólne tańce do późnych godzin nocnych.
Podczas konferencji przedstawiono także starostów tegorocznych dożynek.
Starościna Dożynek, mieszkająca w Masłowie Pierwszym Krystyna Grzegolec, prowadzi wraz z mężem gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 7 ha, które specjalizuje się w produkcji mleka. Cztery krowy, byk, dwa małe byczki to cały ich inwentarz. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesny sprzęt. – Przejęliśmy gospodarstwo po rodzicach męża i powoli je rozwijaliśmy – mówi pani Krystyna. Prywatnie jest kobietą wielkiego serca. Na co dzień oprócz rolnictwa zajmuje się dziećmi, których państwo Grzegolcowie mają dziesięcioro: Kingę, Michała, Faustynę, Marię, Filipa, Bernadettę, Jana, Gabriela, Franciszka i Wiktorię. Mąż Pani Krystyny chętnie bierze udział w przedsięwzięciach podejmowanych przez społeczność lokalną, należy do chóru „Masłowianie”.
49-letni Roman Popis wraz z żoną prowadzi w Obicach 150-hektarowe zmechanizowane gospodarstwo, z czego 31 hektarów jest własnością gospodarza, a pozostałe 119 hektarów dzierżawi. – Mój dzień wypełniony jest ciężką pracą. Produkcja roślinna obejmuje uprawy kukurydzy na kiszonkę oraz rzepaku i zbóż. Hoduję także żywiec opasy – mówi Roman Popis. – Zwierzęta karmimy tym, co sami produkujemy, bez żadnych mączek, wszystko ekologiczne, z kukurydzy, traw, lucerny, siana czy zbóż. – Gospodarstwo przejąłem po rodzicach. Tata miał 6 hektarów, potem dokupił 20. Ja jeszcze kilka i mamy obecnie 31. Kilka hektarów oddaliśmy pod lotnisko w Obicach. W ciągu dziesięciu lat zrobiliśmy z żoną dość pokaźne jak na te rejony gospodarstwo – opowiada pan Roman. Twierdzi, że do wszystkiego trzeba mieć zamiłowanie, do rolnictwa również: – To co robię, wykonuję z pasją, to mnie cieszy. Robię to dla siebie, mamy efekty i zadowolenie. Gospodarstwo państwa Popisów jest zmechanizowane. – Nie korzystaliśmy z żadnego dofinansowania, zakupiliśmy sprzęt za własne pieniądze – mówi pan Roman. Prywatnie lubi zbierać grzyby i łowić ryby. Państwo Popisowie mają trzy córki: 26-letnią oraz 22-letnie bliźniaczki.
Starosta kielecki Michał Godowski podziękował na koniec przedstawicielom mediów za pomoc w promocji Dożynek Powiatowych oraz wszystkim sponsorom za wsparcie w przygotowaniu tej imprezy.
Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Masłów odbędą się w najbliższą niedzielę, 28 sierpnia w Masłowie.
Scenariusz Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Masłów
1200 Msza Święta – poświęcenie chleba i wieńców dożynkowych (wieńce zostaną złożone wokół kościoła)
1320 przemarsz korowodu dożynkowego na płytę lotniska w Masłowie
1445 występ Zespołu Pieśni i Tańca Ciekoty oraz Kapeli Ciekoty (30 minut) występ Zespołu Pieśni i Tańca Morawica (20 minut)
1535 ogłoszenie wyników:
-
powiatowego etapu konkursu pn. „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”
-
powiatowego konkursu na „Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego”
1605 występ Zespołu Śpiewaczego Kopcowianki (15 minut) występ Zespołu Pieśni i Tańca Wilkowianie (20 minut)
1640 ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i wręczenie nagród uczestnikom konkursu
1655 występ Zespołu Śpiewaczego Dąbrowianki (15 minut)
występ dziecięcego zespołu folklorystycznego Czerwone Jagody (20 minut)
1730 ogłoszenie wyników gminnych konkursów
1745 występ Zespołu Śpiewaczego NOVE z Masłowa II (15 minut)
1800 występ zespołu Andrzej i Przyjaciele (30 minut)
1830 występ Kapeli Bielińskiej (30 minut)
1900 występ zespołu PAW (90 minut)
2030–2300 zabawa taneczna
