Nowy komendant, nowe pomysły

12 Kwietnia 2017
 

Reaktywacja posterunków, dzielnicowi bliżej mieszkańców czy kontakt z policjantem przez Internet – o nowych priorytetach dla Policji rozmawiamy z nadkomisarzem Piotrem Zalewskim – komendantem miejskim Policji w Kielcach.

Panie komendancie, 28 lutego został Pan mianowany szefem Policji w Kielcach. Czy jakieś zmiany organizacyjne czekają służby mundurowe pod Pana kierownictwem?

Nie planuję żadnych zmian, które nie wynikałyby z priorytetów Komendanta Głównego Policji i bieżących potrzeb, jakie mogą się pojawić. Na tym etapie poznaję nowy garnizon, jednostki i ludzi w nich pracujących. Specyfika pracy jest mi już znana, dlatego teraz będę chciał usprawnić nasze działania. Zależy mi na jak najszybszym zakończeniu remontu i rozbudowy siedziby Komendy Miejskiej Policji przy ul. Wesołej, ponieważ wtedy skonsolidują się wszystkie wydziały obecnie rozproszone po innych jednostkach.

Co uważa Pan za priorytetowe w działaniach Policji w najbliższym czasie?

PZ: Aktualnie Policja zmienia się jeśli chodzi o profil pracy. Jest to uspołecznienie Policji, oparte na trzech filarach. Pierwszy to nowa koncepcja działalności dzielnicowego, odciążanie go od pracy biurowej i umożliwienie mu pełniej obecności w rejonach służbowych, czyli wśród mieszkańców. Drugi to kwestie związane z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa. Inaczej mówiąc, jest to nowy model kontaktu mieszkańców z policjantami, który odbywa się w przestrzeni wirtualnej. Trzeci natomiast to powrót posterunków w miejscowościach.

Jednym ze zgłaszanych przez mieszkańców wniosków był właśnie powrót posterunków...

PZ: To prawda. Będziemy reaktywować posterunki tam, gdzie społeczeństwo widzi taką potrzebę. Ostatnio na terenie powiatu kieleckiego uruchomiliśmy dwa, w Chmielniku i Nowinach. Kolejne rozmowy prowadzimy z gminą Górno i z Piekoszowem.

Policja otwiera się na cyberprzestrzeń?

PZ: Oczywiście. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie informatyczne, które zostało wprowadzone w ubiegłym roku. Województwo świętokrzyskie przystąpiło do niego w październiku 2016. Na stronie internetowej każdej jednostki jest umieszczony link do Krajowej Mapy. Jest ona ogólnie dostępna i może z niej skorzystać każdy, kto ma dostęp do Internetu. Po zalogowaniu się, wybieramy dowolny punkt w kraju, by samemu nanieść zagrożenie lub zobaczyć, co zgłaszają mieszkańcy. Tworząc mapę, policjanci przeprowadzili w powiecie kieleckim ponad 80 konsultacji, w których łącznie swoje zdanie wyraziło przeszło 2 tys. 150 uczestników. Główne kwestie zgłaszane przez mieszkańców to poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zwiększenie liczby patroli. Mapę sprawdzamy na bieżąco. Miejsca, gdzie potwierdzają się zgłoszenia, obejmujemy wzmożonymi patrolami. Każdy mieszkaniec może tę mapę współtworzyć. 

To zupełnie nowy wizerunek Policji.

PZ: Tak, Policja jest organizacją coraz bardziej nowoczesną, która reaguje na potrzeby społeczeństwa. Jesteśmy obecni tam, gdzie jest problem. Świętokrzyskie jest aktualnie jednym z najbezpieczniejszych województw w kraju, ale mamy świadomość, że możemy jeszcze wiele zrobić. Nasza formacja musi być elastyczna, bo zmienia się przestępczość. Mniej jest np. kradzieży, natomiast rozwinęła się przestępczość w cyberprzestrzeni. Czyny niezgodne z prawem popełniane w sieci to obecnie jedno z większych zagrożeń. Dlatego Policja dostosowuje się do bieżącej sytuacji. Kieleccy funkcjonariusze obecnie stale sprawdzają, czy nie dochodzi do przestępstw w Internecie. W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach powstał Wydział do walki z cyberprzestępczością, a wydziały Komendy Miejskiej ściśle z nim współpracują.

Czy wraz ze zmianami w ruchu drogowym poprawiło się bezpieczeństwo na drogach?

PZ: Zdecydowanie. Mamy mniej wypadków i mniej ofiar śmiertelnych na drogach. Mam nadzieję, że ta dobra passa, wspierana ciężką pracą policjantów, będzie trwała jak najdłużej.

Piotr Zalewski ma 45 lat, w Policji służy od 20 lat. Zaczął w pionie prewencji w Janowie Lubelskim, a następnie w Starachowicach. Od października 1999 roku służył w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim, początkowo w pionie prewencji, a następnie w sekcji kryminalnej. Kolejno awansował do Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, gdzie najpierw był funkcjonariuszem Wydziału Kryminalnego, potem zastępcą naczelnika. Do Starachowic wrócił na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego, później przez kilka lat był szefem skarżyskiej jednostki Policji, zaś w lipcu 2016 roku dowodził Komendą Powiatową Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zainteresowania humanistyczne – uwielbia literaturę historyczną i poezję. Lubi boks.

 

Dziękuję za rozmowę.

Nowa aplikacja „Moja komenda”. Można ją ściągnąć na telefon komórkowy. Każdy mieszkaniec znajdzie adres komendy, telefon i dane dzielnicowego.

2016 – Bezpieczeństwo w statystykach

Województwo świętokrzyskie jest najbezpieczniejszym w kraju jeśli chodzi o wykrywalność przestępstw. W 2016 roku na terenie gmin powiatu kieleckiego spadła liczba przestępstw. Odnotowano ich 2083, o 314 mniej niż w 2015 roku. Wykryto sprawców 1568 przestępstw, uzyskując wykrywalność na poziomie 74,3 proc. Policja poprawiła również statystyki jeśli chodzi o przestępczość kryminalną. W 2016 roku stwierdzono 1367 przestępstw, wykryto 928. Z dużym sukcesem pracuje Policja przy wykrywaniu sprawców kradzieży mienia, pojazdów. W 2016 stwierdzono 270 przestępstw z „Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii”; to o 107 więcej niż w roku ubiegłym. Wykryto 261 przestępstw, uzyskując wykrywalność na poziomie 96,7 proc.

 

do góry
Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd rozpoczęte Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów