Nowa ekspozycja stała w Centrum Geoedukacji

30 Lipca 2019
 

W uroczystym otwarciu nowej ekspozycji Centrum Geoedukacji w Kielcach wziął udział członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana.

Nowa ekspozycja Centrum ma formę futurystycznej stacji badawczej, na której pokładzie można obejrzeć morskie scenerie sprzed 360 milionów lat, poeksperymentować z procesami geologicznymi w Geolaboratorium, czy odbyć wirtualną podróż w czasie na pokładzie kapsuły badawczej.

Dla zwiedzających została udostępniona także nowa atrakcja - Geologiczny Ogród Doświadczeń na dachu budynku, gdzie przygotowano edukacyjne obiekty dla dzieci i lunety za pomocą których można obserwować okolicę oraz obiekty astronomiczne.

W uroczystym otwarciu ekspozycji wzięli udział także m.in. wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik oraz prezydent Kielc Bogdan Wenta. Samorząd powiatu kieleckiego reprezentował członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana.

Nie zabrakło zwiedzania i zapoznania gości z nowymi atrakcjami. W Centrum Geoedukacji w nowej odsłonie zobaczymy zwierzęta i rośliny, które przed milionami lat żyły na terenie naszego województwa, jak tetrapod czy ryba pancerna. Będzie można również poeksperymentować i sprawdzić w praktyce, jak zachodzą zjawiska geologiczne. W nowoczesnej kapsule 5D można z kolei zobaczyć ciekawy film o zjawiskach geologicznych.

Modernizacja ekspozycji stałej w Centrum Geoedukacji wraz z budową Geologicznego Ogrodu Doświadczeń jest jednym  zadań w projekcie współfinansowanym ze środków EFS, Działania 6.3 Ochrona i wykorzystanie obszarów cennych przyrodniczo - Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT KOF).

Ważną rolę Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych podkreślił członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana: - Granice nie mają znaczenia, najważniejsze są zintegrowane inwestycje terytorialne dla rozwoju naszego regionu – podkreślił.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to mechanizm opierający się na terytorialnej logice interwencji, poprzez który wdraża się strategie terytorialne dla określonych obszarów. Realizacji ZIT przyświecają trzy podstawowe cele: promowanie partnerskiego modelu współpracy różnych jednostek administracyjnych na miejskich obszarach funkcjonalnych, zwiększenie efektywności podejmowanych interwencji poprzez realizację zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie oraz zwiększenie wpływu miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie na kształt i sposób realizacji działań wspieranych na ich obszarze w ramach polityki spójności. Obecnie w ZIT KOF uczestniczy 11 samorządów gminnych i miasto Kielce.

- Ważne, aby w przyszłości w porozumieniu dotyczącym Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego uczestniczył także powiat kielecki – powiedział Mariusz Ściana.

 

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Kombatanci współpracują z Archiwum Państwowym "Piekoszowianie" obchodzą okrągły jubileusz Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów