Nocne czytanie w antykwariacie

19 Lutego 2016
Wicestarosta Zenon Janus powitał gości nocnego czytania

Groteskowy humor z zeszytów szkolnych, mistrzowska interpretacja szkolnych lektur i fantastyczna atmosfera służąca promocji czytelnictwa i szkół powiatowych – w Antykwariacie Naukowym Andrzeja Metzgera odbyło się „Głośne Czytanie Powiatu Kieleckiego”.

Lekturze szkolnej poświęcono pierwsze powiatowe Głośne Czytanie Nocą w Antykwariacie Andrzeja Metzgera. Czytali nauczyciele, samorządowcy, policjanci, strażacy, dyrektorzy placówek oświatowych, bibliotekarze. Czytanie zostało przyprawione dawką humoru.

- Starostwo Powiatowe w Kielcach do Głośnego Czytania Nocą zaprosiło wszystkich, którzy uwielbiają czytać, dla których książki są pasją i sposobem na spędzenie wolnego czasu. Wszystkie czytane dzisiaj utwory w całości poświęcone są szkole. Naszym zamierzeniem jest, by pokazać szkołę taką jaka była, jest i prawdopodobnie będzie w przyszłości – powiedział witając gości Zenon Janus, który podziękował wszystkim za liczne przybycie.

Spotkanie rozpoczął występ niezwykle utalentowanej muzycznie Justyny Szymkiewicz, uczennicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie. Widownia każdy jej występ nagradzała oklaskami.

Nocne czytanie rozpoczęto od humorów z zeszytów szkolnych. – „Kiedy Adam Mickiewicz zawiódł się na kobiecie, to wziął się za Pana Tadeusza”,  „Tadeusz spostrzegł zmarszczkę na twarzy Telimenty, która ciągnęła się od ucha do ucha”, „Joasia biegła do uczniów co koń wyskoczy” czy „Jurand miał jedno oko, które mu przeszkadzało w walce” - perełki z kajetów uczniowskich czytał z uśmiechem Zenon Janus.

Alicja Obara, była radna kielecka, nauczyciel, przeczytała mit o Dedalu i Ikarze z Mitologii Jana Parandowskiego. Fragment rozmowy między dwoma mądrymi i niezwykle przenikliwymi kapłanami Menesem i Pentuerem z powieści „Faraon” przeczytał Piotr Kania – I zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Kielcach.

O perypetiach szkolnych niezwykle uzdolnionego, ale ubogiego chłopca „Antka” z noweli Bolesława Prusa czytali: Grzegorz Bień pełniący obowiązki Kuratora Oświaty wespół z Robertem Kaszubą wiceprzewodniczącym Rady Powiatu w Kielcach.

Fragment przedstawiający obraz szkoły w Królestwie Polskim i walkę młodzieży z rusyfikacją w „Syzyfowych pracach” Stefana Żeromskiego czytała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski. O tym jak wyglądała wyprawa do szkoły Ani z Zielonego Wzgórza opowiedziała Marta Nowak, dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Chmielniku. Z kolei Bożena Barwinek, dyrektor Powiatowego Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Chęcinach czytała "Wspomnienia Niebieskiego Mundurka" autorstwa Witolda Gomulickiego. 

O najsłynniejszej lekcji języka polskiego w dziejach polskiego szkolnictwa końca lat 30 XX wieku, podczas której uczeń zostaje poddany procesowi „upupienia” - fragment „Ferdydurke” Witolda Gąbrowicza przeczytał Jan Cedro, Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach. Warto dodać, że występ przewodniczącego był prawdziwym popisem aktorskich umiejętności. - Słowacki wielkim poetą był - mówił Jan Cedro.

Teresa Pasowska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie czytała wiersz „Pan od przyrody” Zbigniewa Herberta. W piątkowy wieczór nasi goście wysłuchali fragmentów z życia Adasia Cisowskiego, bohatera powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy” w wykonaniu Roberta Sabata, pełniącego obowiązki Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Z kolei Dariusz Kasprowicz dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Bodzentynie zaprosił uczestników nocnego czytania do świata Edmunda Niziurskiego, autora książki „Sposób na Alcybiadesa”.

O losach ekscentrycznego profesora Johna Keatinga z powieści „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”, który potrafił wnieść w mury szkoły z tradycjami ducha poezji i niechętnie widzianego tam samodzielnego myślenia czytał Sławomir Wójcik dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Chmielniku. 

Czy współczesna szkoła przypomina gonitwę za wciąż uciekającym króliczkiem? czy jest miejscem twórczego myślenia, gdzie pozwala się uczniom rozwinąć skrzydła? Na te pytania odpowiadała Bogumiła Kowalczyk, radna powiatu kieleckiego, która czytała fragmenty książki Moniki Szwai "Jestem nudziarą". Z kolei Halina Kołodziejczyk dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Chęcinach zmagała się z Harry Potterem.

Wierszem "Nauka" Juliana Tuwina nocne czytanie zakończyła Teresa Dzik, kierownik Zespołu ds. Edukacji kieleckiego starostwa.

- Nocne czytanie może być nie tylko intelektualną przygodą, ale też doskonałą zabawą. Warto dodać, że teksty literackie na wieczór przygotowały polonistyki z powiatowych szkół ponadgimnazjalnych  - powiedziała Teresa Dzik. – Cieszymy się, że nikogo nie musieliśmy namawiać do czytania nocą, dziękujemy też widzom, którzy w tą deszczową noc tak licznie przybyli - dodał Zenon Janus. 

Czytanie przeplatane było konkursami literackimi. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe i Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach. Podczas czytania wystąpili też chłopcy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu: Adrian Ciski, Kamil Chawraj i Bartłomiej Hawryluk, który czytali przejmujące listy, które młodzież pisała do swoich matek.

do góry
Ważna droga w Daleszycach do remontu Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd rozpoczęte Rada Seniorów na pierwszym posiedzeniu Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów