Niezwykłe widowisko ”Opowieść jako żywa...” na Świętym Krzyżu

17 Sierpnia 2023

Barwne inscenizacje historyczne, efektowne pokazy władania bronią, gonitwy husarskie, XVII - wieczna muzyka i taniec dworski - to tylko niektóre atrakcje widowiska plenerowego ku czci księcia wojewody Jeremiego Wiśniowieckiego, które odbędzie się już 20 sierpnia na błoniach Świętego Krzyża.  Wydarzenie zostało objęte patronem honorowym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

W niedzielę, 20 sierpnia na Świętym Krzyżu szykuje się wyjątkowe wydarzenie historyczne, kulturalne i turystyczne. Po raz trzeci odbędzie się widowisko „Opowieść jako żywa...”.

Z tej okazji w kieleckim starostwie odbyła się konferencja prasowa poświęcona temu wydarzeniu. Uczestniczyli w niej wicestarosta Tomasz Pleban, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach: Stefan Bak, Cezary Majcher i Mariusz Ściana. Obecny był Marian Puchała, superior wspólnoty na Świętym Krzyżu oraz kustosz Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior, wójt gminy Bieliny Sławomir Kopacz oraz przedstawiciele Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej - kasztelan Karol Bury i rotmistrz Maciej Bury.

- Mieszkańców naszego regionu zapraszamy na niezwykłe wydarzenie, które odbędzie się w najbliższą niedzielę na Św. Krzyżu - zaprasza wicestarosta Tomasz Pleban. - W tym roku przypada 370. rocznica pochówku księcia Jeremiego Wiśniowieckiego w podziemiach Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Ta postać przez lata była zapomniana, my staramy się przybliżyć jego historię. Był on uznawany za wybitnego dowódcę wojsk koronnych, postrach Kozaków, obrońcę Zbaraża i tego, który przyczynił się do zwycięstwa w bitwie pod Beresteczkiem. Zmarł nagle, 20 sierpnia 1651 r. w obozie wojsk koronnych pod Pawołoczą.

 - Wydarzenie rozpocznie Msza Święta w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu o godzinie 12.00 w intencji księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Następnie na błoniach przed klasztorem odbędzie się widowisko plenerowe przygotowane przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej - dodał członek Zarządu Stefan Bąk.

Jak zaznaczył Mariusz Ściana, w godzinach od 13.30 - 18.00 błonia na Świętym Krzyżu staną się miejscem potyczek konnej husarii, parady wojsk i dworu oraz popisów władania bronią. - W programie między innymi przygotowaliśmy inscenizację obrony chorągwi husarskiej, rozbicie obozowiska wojsk koronnych z XVII wieku, a także widowiskowe pokazy jazdy konnej, czy władania szablą.

Wydarzeniu będą towarzyszyć również liczne atrakcje przygotowane przez gminy powiatu kieleckiego, które tego dnia zaprezentują regionalne potrawy i rękodzieło. Ale to nie koniec niespodzianek.

- Miłośnicy militariów będą mogli zapoznać się z prezentowanym przez służby mundurowe sprzętem wojskowym. Nie zabraknie także wielu atrakcji dla dzieci i młodzieży. Także zapraszamy wszystkich, którzy będą chcieli odpocząć na błoniach, obok klasztoru - dodaje Cezary Majcher.

W dniu wydarzenia będzie dostępny darmowy transport dla uczestników, który będzie kursował wahadłowo od Huty Szklanej na Święty Krzyż, w godzinach 11-15.

Superior Marian Puchała wyraził wdzięczność za to, że kieleckie starostwo po raz kolejny zaprasza mieszkańców regionu na Św. Krzyż. - Jako kustosze tego miejsca cieszymy się, że możemy gościć mieszkańców regionu na naszym terenie. Przybliżając wielkie postacie historyczne, jak w tym przypadku księcia Jeremiego, staramy się ocalić je od zapomnienia.

Z koli Andrzej Gąsior, burmistrz Nowej Słupi jest pełen uznana, dla działań jakie mają miejsce na Św. Krzyżu. - Miejsce takie jak Św. Krzyż to perła województwa świętokrzyskiego. Powinno błyszczeć wielkim blaskiem. W tym miejscu dzieje się wiele dobrego, organizowane są piękne wydarzenia. Zapraszamy wszystkich i pokazujmy to miejsce turystom z całej Polski i zagranicy.

W podobnym tonie wypowiadał się wójt gminy Bieliny Sławomir Kopacz. - Gmina Beliny jest współorganizatorem tego wydarzenia i bardzo zależy nam, aby Św. Krzyż stał się na nowo punktem, do którego zmierzają turyści i pielgrzymi. Można zostawić samochód na parkingu, przejść się czy wjechać na samą górę.

Jak zapewnia kasztelan Karol Bury, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej jest dumna,  że po raz kolejny wystąpi w miejscu fenomenalnym, jakim jest św. Krzyż. - Fenomenalnym pod każdym względem, historycznym, religijnym i przyrodniczym. Wystąpimy z prezentacją nawiązująca do postaci księcia Jeremiego. Przybliżymy czasy XVII wieku, gdzie działy się wielkie rzeczy, wielkie zwycięstwa i bitwy. Rozbijemy obóz wojsk koronnych. Odbędą się pokazy umiejętności władania bronią, walki oddziałów z oddziałami pieszymi, prezentacja musztry, władanie koncerzem czy szablą. Barwne inscenizacje historyczne, piękne rekonstrukcje oręża polskiego, w tym jazdy husarskiej to właśnie lekcje żywej historii. Dla wielu miłośników sarmatyzmu będzie to wspaniała okazja do poznania działań z XVII wieku i wyjątkowa uczta.

do góry
Czekamy na dary dla rodaków z Wileńszczyzny Sumita z Bodzentyna Mistrzem Polski Nowi sołtysi w gminie Strawczyn W piątek sesja Rady Powiatu Powiat inwestuje w szpital przy Prostej Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów