Niedziela wspólnoty na Świętym Krzyżu
15 Maja 2013
Ponad 200 artystów na scenie, turniej rycerski, liczne konkursy i zabawy ? tak zapowiada się VIII Jarmark Świętokrzyski. Program imprezy był tematem konferencji prasowej starosty kieleckiego Zdzisława Wrzałki.
W konferencji uczestniczyli także Piotr Żołądek - członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Sławomir Neugebauer ? dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, ojciec Zygfryd Wiecha ? superior Klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu, Alojzy Sobura ? zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, muzyk Piotr ?Kuba? Kubowicz i Marzena Michałowska-Kowalik - twórcy spektaklu "Wołały się echa po leśnych górach", Barbra Piwnik ? sekretarz powiatu, Bożena Gumułka ? naczelnik Wydziału Rozwoju kieleckiego starostwa, Anna Łubek ? dyrektor Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich i Piotr Sepioło ? dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rudkach, a także Robert Mazur dowódca Kieleckiego Szwadronu Kawalerii.
- Spotykamy się na Świętym Krzyżu już po raz ósmy. Hasło tegorocznej imprezy brzmi ?Nuty i słowa z mgieł gołoborza? i odwołuje się do historii oraz tradycji naszego regionu. Warto podkreślić, że Jarmark rozpocznie uroczystości wyniesienia kościoła p.w. Świętej Trójcy na Świętym Krzyżu do godności bazyliki mniejszej ? mówił starosta Zdzisław Wrzałka.
- Warto podkreślić, że Jarmark mobilizuje nasze społeczności lokalne do przedsięwzięć realizowanych w partnerstwie. To będzie niedziela wspólnoty na Świętym Krzyżu ? dodał ojciec Zygfryd Wiecha. Podkreślił on także wyjątkowość zaplanowanych na czerwiec uroczystości religijnych.
Tegoroczny Jarmark zrealizowany został dzięki wsparciu finansowemu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Województwa Świętokrzyskiego.
- Program ten umożliwia rozwój tożsamości społeczności wiejskiej, zachowanie dziedzictwa kulturowego i specyfiki tych obszarów oraz wpływa na wzrost ich atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej ? tłumaczył Piotr Żołądek. Podkreślił on jak ważne jest kultywowanie tradycji i dziedzictwa narodowego. Członek Zarządu Województwa przypomniał, że tegoroczny Jarmark odbywa się w 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego, a Święty Krzyż był miejsce potyczek powstańców z wojskami rosyjskimi.
Jarmark Świętokrzyski rozpocznie się o godz. 11 od mszy świętej. Tuż po nabożeństwie rozpocznie się premierowe widowisko ?Wołały się echa po leśnych górach...?, w którym weźmie udział 110 artystów z gmin Bieliny i Nowa Słupia. Nad całością pracował znany krakowski artysta Piotr ?Kuba? Kubowicz.
- To widowisko to hołd złożony powstańcom styczniowym. Znalazły się w nim w większości teksty z epoki, do których dopisałem muzykę ? mówił artysta z ?Piwnicy pod Baranami?. Marzena Michałowska - Kowalik dodała, że w widowisku zobaczymy 110 artystów z gminy Nowa Słupia i Bieliny.
- Próby trwają od dwóch miesięcy, a zapał i zaangażowanie twórców jest wielką wartością naszego wspólnego przedsięwzięcia - podkreśliła.
W programie Jarmarku znalazły się także ? ?Suita Świętokrzyska?, popisy Kieleckiego Szwadronu Kawalerii oraz widowisko muzyczne ?Od Łysicy do Wiślicy?.
- Widowisko zostało oparte na autorskich tekstach Adama Ochwanowskiego, do których muzykę skomponował Bronisław Opałko, zaaranżował ją Tomasz Bracichowicz z zespołu ?MAFIA?. Łącznie na scenie wystąpi 100 wykonawców ? informował Alojzy Sobura.
Na najmłodszych czekać będą aktorzy teatru lalkowego ?Kubuś?, będą także warsztaty i gry dla turystów oraz konkursy przygotowane przez Świętokrzyski Park Narodowy. Jak co roku, na zwiedzających będą czekały stoiska ze specjałami kuchni regionalnej i rękodziełem artystycznym.
W dzień Jarmarku Świętokrzyskiego obowiązuje zakaz wjazdu na Święty Krzyż (z wyjątkiem pojazdów uprzywilejowanych). Na drodze prowadzącej na Święty Krzyż kursować będzie bus.